Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Annelere çiçekler annelerin elinden

Özel günler için üretilen çiçeklerin altında, her biri anne ve sevgili olan kadınların imzası var. Hayatları boyunca çiçek almadıklarını söyleyen kadınlar "Çiçek demek, ekmek demek" diyor

Giriş Tarihi: 10.5.2015
Annelere çiçekler annelerin elinden
Anneler Günü, Kadınlar Günü ve Sevgililer Günü başta olmak üzere özel günlerde hediye edilen çiçeklerin altında kendileri de birer anne ve sevgili olan kadınların imzası var. Antalya'da üretilen çiçekler, Rusya ve Avrupa ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok ülkesine ihraç ediliyor.

'KESMEYE ELİM VARMAZDI'
Helga'yı, Olga'yı mutlu eden çiçekleri de bizim Ayşe bacılarımız üretiyor. Sektörde çalışanların yüzde 70'i kadın. Ancak hemen hiçbiri hayatları boyunca çiçek almamış. Cevapları da hazır: "Zaten çiçekler içinde çalışıyoruz. Çiçek alsınlar istemiyoruz." Gülcan Karaağaç da bu kadınlardan biri. Eşi çiçekle kapısını çaldığında "Yeter artık çiçekten bıktım" cevabını verdiğinden beri eşinin yapma çiçek hediye ettiğini söylüyor.

50 MİLYON DAL İHRACAT

10 aylık bir kız annesi Pakize Kömür ise kızı büyüyünce Anneler Günü'nde gelecek çiçeğe hayır diyemeyeceğini anlatıyor. 10 yılı aşkın süredir kesme çiçek üretiminde çalışan 3 çocuk annesi Şükriye Baş da "İlk başladığım zamanlar 9 ay boyunca yetiştirdiğim çiçekleri kesmeye elim varmazdı. Ama zamanla alıştım. Benim için çiçekler ekmek demek" diye konuşuyor. Orta Anadolu Süs Bitkileri ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Osman Bağdatlıoğlu, Türkiye genelinde dolaylı olarak 300 bin kişinin sektörden ekmek yediğini söyleyerek, "Sektörde arazi çalışanlarına bakıldığında yüzde 70'i kadın. Hayatlarında bir kere çiçek almamış insanlar, dünya kadınlarına çiçek yetiştiriyorlar. Çiçeklere değişik anlamlar yüklenir. Kimine göre sevgi, kimine göre bir özür. Ama bu sektörde çalışanlar için çiçek ekmek demek. Anneler gününde 50 milyon dal çiçek ihracatı hedefliyoruz. Sektör son 15 yılda 3 milyon dolardan 90 milyon dolar ihracata, Türkiye genelinde de 10 milyar liralık bir ticaret hacmine ulaştı" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Annelere çiçekler annelerin elinden
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN