Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne sevgisiyle şampiyon oldu

Eşinin terk etmesi üzerine otizmli oğlu Şafak'la bir başına kalan Pervin Sabur hiç yılmadan mücadele etti. Şafak başarılı bir yüzücü ve müzisyen haline geldi

Giriş Tarihi: 11.5.2015
Anne sevgisiyle şampiyon oldu
Pervin Sabur (42), otizm teşhisi konulan oğlu Şafak için 14 yıldır elinden gelenin en iyisini yapıyor. Evladının sporda ve müzikte gösterdiği başarıları büyük bir mutlulukla izleyen Sabur, oğlu Şafak Kurtman'ı 1,5 yaşındayken sergilediği davranış bozuklukları nedeniyle Kars'tan Ankara'daki bir sağlık merkezine getirdiklerini söyledi. Sabur, oğluna doğuştan gelen ya da yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkan karmaşık bir gelişimsel bozukluk olan "otizm" teşhisi konulması üzerine özel eğitim alması için Ankara'ya taşındıklarını anlattı.

"ANNE DEMESİNİ BEKLEDİM"
Sabur, şunları söyledi: "Çok zorlu bir süreçti. Oğlum hiç konuşmuyordu. 4,5 yaşına kadar 'anne' demesini bekledim. Bir şeyler istese de ona alsam diye hayaller kurardım. Bu zorlu süreç sırasında babamız yoruldu ve erken kaçtı ama yılmadım, yorulmadım, oğlumu topluma kazandırmak zorundaydım. Gece çalıştım gündüz, kreşte ve okullarda yanında olmaya çalıştım, aynı sıraları paylaştım. Oğlum çok zordu" dedi. 4,5 yaşında oğlunu yüzme havuzuna götürdüğünü kaydeden Sabur, "Bu sırada Şafak'ta davranış problemleri ve attığı çağlıklar azaldı. 12 yaşında Türkiye yüzme şampiyonasında ilk altın madalyasını elde etti" diye konuştu. Şafak, kurbağalama stili ile katıldığı yarışmalardan ikisi altın, biri de gümüş olmak üzere 20 madalya kazandı.

'ŞARKI SÖYLEMEYİ VE YÜZMEYİ ÇOK SEVİYORUM'
Şafak şimdi de Devlet Türk Halk Müziği Korosu'nda koro ve solo sahne alıyor. Anne Sabur, "Bu herhalde bir mucize. Çok mutluyum, anneyim ve böyle bir evlada sahip olduğum için de gururluyum. Önceleri otizmli çocuk annesiydim, şimdi ise şampiyon annesiyim. Beni hiç üzmüyor. En azından ne yapacağını biliyorum. Ne topluma ne de bana zarar veriyor. Annelik gerçekten kutsal bir şey. Dünyaya tekrar gelsem yine Şafak'ın annesi olarak gelirim" diye konuştu. Şafak da "merhaba" diyerek başladığı konuşmasında, müzik dinlemeyi, yemek yemeyi, yüzmeyi ve şarkı söylemeyi sevdiğini anlattı. Şafak, "Şu Dalmadan Geçtin Mi" adlı Ege yöresine ait eseri de seslendirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne sevgisiyle şampiyon oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN