Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra'da Elbistanlı belediye başkanı

Kahramanmaraş'tan yıllar önce eğitim için gittiği Londra'da 700 bin nüfuslu Enfield'a belediye başkanı olan Ali Bakır "Başarmak için azmetmek ve çalışmak gerek" dedi

Giriş Tarihi: 12.5.2015
Londra'da Elbistanlı belediye başkanı
Kahramanmaraş'ın Elbistan ilçesi Bakış beldesinde yaşayan Hasan-Elif Bakır çiftinin 7 çocuğundan biri olan Ali Bakır, yaklaşık 21 yıl önce dil eğitimi için İngiltere'nin başkenti Londra'ya gitti. Orada siyaset ve uluslararası ilişkiler alanında yüksek lisansı yapan Bakır, "azınlık" olarak yaşadığı kentte karşılaştığı sorunları ancak siyasette söz sahibi olarak çözebileceğine karar verdi. İngiltere Fenerbahçeliler Derneği'nin kurucusu olan Ali Bakır, 10 yılı aşkın çeşitli kademelerde görev aldıktan sonra, 2010'da 700 bin nüfuslu Enfield ilçesinin belediye meclis üyesi seçildi. Bakır, geçen haziran ayındaki başkanlık seçiminde 63 meclis üyesinden 41'inin oyunu alarak belediye başkanlığı koltuğuna oturdu. Bakır, nüfusunun yüzde 19.2'si Türk olan Londra'nın en büyük ilçesi Enfield'ın 50'nci ve ilk Türk Belediye Başkanı oldu. Enfiel'deki çalışma ofisinde SABAH'a konuşan Ali Bakır şunları söyledi:

'GENÇLERİN HEDEFİ YOK'
"Ne acıdır ki Türkiyeli göçmen aileleri yazlık ev, lüks otomobil, geniş tarım arazileri, yatlar ve katlar için para peşinde koşarken, gençler kendilerine öz güvensiz, hedefsiz yaşıyor. Maraş'ın köyünden çıkıp burada bu koltuğa oturmakla en büyük kazancım göçmen ailelerin gençlerine rol model olmak. Geçtiğimiz yıl Londra'da 5 bin Türk öğrenciyle yapılan anket çalışmasında 'Hedefin nedir' sorusuna yüzde 90'ı 'hedef belirlemedim' cevabı veriyordu. Biz bu koltuğa oturduktan sonra şimdi gençler, 'Ali Bakır Belediye Başkanı olduysa ben de bu ülkede parlamentoya girip niçin bakan olmayayım' diyecek." Yaşadığı sıkıntılı günleri de anlatan Ali Bakır, "Öğrenci olarak geldiğimde ben ve benim gibi dışarıdan gelenler yerel yönetime ve hükümet temsilcilerine ulaşamıyordu. Enfield sokaklarında beş parasız dolaştım. Karnımı doyurmak, yatacak yer bulmak için iş aradım. Gün geldi devran döndü başkan oldum. İngiltere, ABD, Almanya, Belçika, Fransa ve dünyanın dört bir yanındaki Türklerden 100 bine yakın mektup ve e-posta aldım"dedi. Enfield Belediyesi'nin Başkanı Ali Bakır'ın kısa süre önce zihinsel engellilere destek için düzenlediği baloya Londra'da siyaset, sanat ve iş dünyasından tanınmış yaklaşık 600 kişi katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra'da Elbistanlı belediye başkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN