Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İngiliz 'Christine' gitti Muğlalı 'Canan' geldi

Güzelliğiyle bir döneme damga vuran İngiliz manken Christine Buckingham, 1970'te yerleştiği Türkiye'de, defile ve reklamların aranılan yüzüydü. Şimdi SGK'dan emekli olup "Canan" adını alan 75 yaşındaki Christine, Muğla'da mütevazı bir hayat sürüyor

Giriş Tarihi: 13.5.2015
İngiliz 'Christine' gitti Muğlalı 'Canan' geldi
İngiltere'de meşhur olduktan sonra 1970'te Türkiye'ye yerleşen ve dillere destan güzelliğiyle adını duyuran manken Christine Buckingham, fırtınalı bir hayat yaşadı. Zeki Triko'nun çekimlerde kullandığı ilk yabancı manken olan, Erol Büyükburç'la tutkulu bir aşk yaşayan ve tüm Türkiye'yi peşinde koşturan Christine, şimdi 75 yaşında. SGK'dan emekli olan ve "Canan Mavitan" adını alan Christine, Muğla'da bir köyde mütevazı şekilde hayatını sürdürüyor. Çok sevdiği Atatürk portrelerini yapıp tek dostu köpeği Cocoa'yla vakit geçiriyor.

MÜZİKALLERDE OYNADI

1940'da İskoçya'da doğan Christine Buckingham, annesinin kanserden ölmesiyle savaş pilotu babası tarafından Londra'da yaşayan teyzesinin yanına evlatlık olarak verildi. Teyzesinin okuttuğu Christine, Londra'da ünlü balet grubu Bentyber ile çalışarak Meksika, Kanada ve ABD'de sahneye çıktı. Tiyatro ve moda tasarım eğitimi aldı. Fransa'da tiyatrolarda oynayan ve Brodway'de müzikallerde sahne alan Christine, 1970'te İstanbul Nişantaşı'nda Muhsin Ertuğrul, Haldun Taner, Yıldız Kenter gibi bir çok usta tiyatrocunun eğitmen olarak çalıştığı LCC mankenlik okulundan gelen mektupla şaşırdı. LCC'de işe başlayan Christine, Türkiye'de mankenlere dans ve moda konusunda eğitimler verdi. Zeki Triko'nun çekimlerde kullandığı ilk yabancı manken olan Christine, kısa sürede dillere destan güzelliğiyle adını duyurdu. Defile ve reklamların aranan yüzü oldu.

YATAK İZDİHAMI

Christine'in Eminönü'nde bir yatak firmasının reklamı için sokak ortasına kurulan yatağa çıplak girmesi izdiham yarattı. Polisin kalabalığı güçlükle dağıtması gazetelere manşet oldu. "İngiliz Kraliçe" diye anılan Christine, magazin sayfalarında ise büyük aşk yaşadığı Erol Büyükburç'la dudak dudağa pozlarıyla yer buldu. Rum asıllı bir işadamıyla evlenen Christine, uzun süre Bebek'te oturduktan sonra eşinden boşandı. 40'lı yaşlarına geldiğinde artık gazete manşetlerinden düşmeye başladı. Amerikan bezi üzerine plastik boya ile resim çalışmaları yaptı. Atatürk sevdalısı olan Christine, 1990'lı yıllarda 50 yaşına geldiğinde artık mankenlik ve fotomodellik yapamadığı için para kazanamaz hale geldi. Ege'deki otellerde duvarları süsleyip dekorlar yaptı.

O ARTIK CANAN

Son 20 yılını Muğla'daki otellerde geçiren Christine, T.C. vatandaşı olup Canan Mavitan adını aldı. 2003'te 63 yaşında SGK'dan emekli olan Canan Mavitan, Muğla Kızılyaka'daki Esentepe Mahallesi'nde aldığı küçük bir arsaya prefabrik ev yapıp köpeği Cocoa ile yaşamaya başladı. Köy sakinlerinin kendisine bazen "Canan" bazen de "Christine" dediğini anlatan Mavitan, "Burası artık benim evim gibi. Atalarımın geldiği topraklar" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İngiliz 'Christine' gitti Muğlalı 'Canan' geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN