Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'2023'e en çok Samsun yakışacak'

Samsun Valisi İbrahim Şahin, kentin Cumhuriyet'in 100. yıldönümü olan 2023'te 'yaşanabilir 10 kent' arasında yer alması için çaba sarf ettiklerini söyledi. Şahin, Samsun'un turizm, lojistik, sağlık ve spor kenti misyonlarının içini doldurduğunu anlattı

Giriş Tarihi: 19.5.2015
'2023'e en çok Samsun yakışacak'
Samsun Valisi İbrahim Şahin kentin, Cumhuriyetin 100. yılında Türkiye'nin 'ilk on büyükşehri' arasına gireceğini ifade etti. Bu amaca ulaşmanın en temel noktasının eğitimden geçtiğine dikkat çeken Vali Şahin, eğitimi çok önemsediklerini eğitimin her kademesinde görev ve sorumlulukları yerine getirmek için önemli projelere imza atacaklarını kaydetti.

45 MİLYON EUROLUK 'KÖY'

Samsun'un lojistik transfer ve ithalat- ihracat merkezi olacağını belirten Vali Şahin, Samsun'a lojistik köy kurulacağını hatırlattı. Lojistik köyün şehir merkezinin yaklaşık 15 km doğusunda, Tekkeköy ilçesi yakınında inşa edileceğini belirten Vali Şahin, projenin müzakere sürecinde bütçesinin 45 milyon euroya ulaştığını açıkladı. Şahin, lojistik köyün sadece Samsun'un değil, Türkiye'nin hatta dünyanın önemli lojistik köylerinden biri olacağına vurgu yaptı. Samsun'da üçü tamamlanmış ve üretime başlamış, ikisi yapım aşamasında olan 5 OSB'ye sahip olduğunu dile getiren Vali Şahin, kentin üretim üssü gibi çalıştığını söyledi.

SAĞLIKTA TÜRKİYE'NİN MARKASI

Vali İbrahim Şahin, 2023 hedefleri doğrultusunda Samsun'un tarım, turizm, lojistik, sağlık ve spor kenti misyonlarına sahip olduğunu anlattı. 'Sağlık Kenti Samsun' kavramının içini doldurduklarını belirten Vali Şahin, "İlimiz kamunun, üniversitemizin ve Sağlık Bakanlığımızın, özel sektörün burada yapmış olduğu sağlık yatırımlarıyla baktığımız zaman ülkemizin diğer illerinden çok ileri bir safhadadır. Tıbbi ve cerrahi el aletleri üretimi konusunda dünyada üç ülkede yoğunlaşma var. Bunlar Almanya, Pakistan ve Türkiye'dir. Tıbbi ve cerrahi el aletleri imalatı konusunda Türkiye'de merkez konumunda olan Samsun, hem bölgesinde hem de Türkiye geneli dikkate alındığında gelişmiş bir altyapıya sahiptir" diye konuştu.

'FUARLARLA FARK YARATTIK'
Liman kenti olan Samsun'un ticaret ve sanayide yüz güldürdüğünü belirten Vali İbrahim Şahin şunları söyledi: "Samsun, Rusya ve bölge ülkelerinin, Avrupa ve Akdeniz'e açılan enerji koridorunun üzerinde olması nedeniyle, enerji yatırımları konusunda önemli potansiyele sahiptir. Fuarcılık geçmişi olan bir şehiriz. 1963 Temmuz ayında ilk fuarla tanışmışız ve 1980'de ziyaretçi sayısı 1 milyonu bulmuş. Samsun Fuar ve Kongre Merkezi de geçtiğimiz yıl Oto Show Fuarı ile hizmete girdi. TÜYAP Samsun Fuar ve Kongre Merkezi'nde 2015 yılında inşaat, mobilya-dekorasyon, kitap, tarım ve gıda konularında fuarlar düzenlenecek."

GOLF AKADEMİSİ 2017'DE HAZIR
Samsun için rahatlıkla 'spor kenti' nitelemesinin de yapıldığına vurgu yapan Vali İbrahim Şahin, "Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın talimatıyla, ilimizin spor alt yapısı hızla yenileniyor. Atakum ilçesi yeni Emniyet Müdürlüğü binası karşısındaki dolgu sahasına yapılması planlanan Golf Antrenman Sahası ve Golf Akademisi'nin inşaatı başladı. 2017'de tamamlanacak. Çarşamba'ya da 600 dönümlük antrenman sahası yapılacak.

SESSİZ OLİMPİYATA DEV HAZIRLIK
2017'de Deaflympics İşitme Engelliler Olimpiyatları'nın Samsun'da yapılacağını ve 120 ülkeden 6 bin civarında katılım beklediklerini belirten Vali Şahin, 10 bin spor adamının da kente geleceğini ifade etti. Türkiye'de bu büyüklükte uluslararası bir organizasyonun ilk defa yapılacağını açıklayan Şahin, "Bu olimpiyat vesilesiyle kentimiz için en önemli kazanım, işaret dilini öğrenecek olan yaklaşık 27 bin kişilik büyük bir orduya sahip olacak olmamızdır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'2023'e en çok Samsun yakışacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN