Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En mutlu çocuklar Türkiye'de

15 ülke model alınarak hazırlanan raporda Türkiye, çocuklarının en mutlu olduğu ülke olarak gösterildi. Güney Koreli çocuklar ise en mutsuzlar...

Giriş Tarihi: 19.5.2015
En mutlu çocuklar Türkiye'de
Kâr amacı gütmeyen Uluslararası Çocuk Refahı Ölçümleri isimli kurum model olarak seçilen 15 ülkede yaşları 10 ila 12 arasında değişen 53 bin çocukla mutluluk konusunda mülakat yaptı. Türkiye'deki çocukların yüzde 78'i mutluluk seviyelerine 10 üzerinden 10 verdi Böylece Dünyanın en mutlu çocukları, Türk çocukları olarak belirlendi.

YARINA UMUTLA BAKIYORLAR

En mutlu çocukların yaşadığı ülkeler listesinde yüzde 77'yle Kolombiya ve Romanya ikinciliği paylaştı. Güney Kore ise çocuklarının yalnızca yüzde 40'ının "Ben mutluyum" demesiyle listenin son sırasında kaldı. Geçen hafta Avrupa Parlamentosu'na sunulan rapor, alanındaki en geniş ve en detaylı çalışma olarak nitelendiriliyor. Avrupa Parlamentosu ve Klaus Jacobs Vakfı tarafından da destek verilen araştırmaya 15 ülkeden akademisyen ve gönüllü sosyolog katıldı. Araştırmada çocuklara ev, okul ve sosyal çevrelerine dair sorular yöneltildi. "Sabit olarak yaşadığın bir yer var mı?", "Kimlerle birlikte yaşıyorsun?", "Aşağıdakilerden hangilerine sahipsin: Telefon, internet erişimi, düzgün kıyafetler, bilgisayar, aileye ait araba, kendine ait oda vs...)", "Ne sıklıkta harçlık alıyorsun", "Geleceğe nasıl bakıyorsun" gibi sorularla çocukların mutluluk seviyesi ölçülmeye çalışıldı. Türkiye'de "Geleceğe umutla bakıyorum" diyenlerin oranı yüzde 89, "Yaşadığım evden va aile hayatımdan memnunum" diyen çocukların oranı da yüzde 94 çıktı. 153 sayfalık rapor, çocukların düşünceleri kadar hislerine ve alışkanlıklarına da yer veriyor. "Öğretmenlerim beni dinliyor ve söylediklerimi ciddiye alıyor" diyen çocuklar grafiğinde; Cezayir ve Türkiye ilk iki sırada yer aldı.

TEK EKSİK ÇEVREYLE İLETİŞİM
Türkiye'de çocuklar harçlıklar konusunda da mutlu. Birçok ülkede çocuklar düzensiz harçlık almaktan şikayet ederken, Türkiye'deki çocukların yüzde 70'i düzenli olarak haftalık harçlık aldıklarını söyledi. Ankette geride bulunduğumuz noktalar da var. Bunların başında 'Çocukların çevresindeki insanlarla ilişkileri' konusu geliyor. Türkiye'deki çocukların yüzde 13.6'sı 'muhitinde yaşayan insanlar' hakkında olumsuz görüş belirtti. Bu konuda Güney Afrika'nın (yüzde 19.0) ardından ikinci sırada yer aldık.

AKDENİZ ÜLKESİNE MODELİZ
Araştırmayı yürüten uzmanlar, model ülkeleri seçerken farklı ve birbirini dünya genelini analiz edecek şekilde bütünleyen ülkeleri dikkate almaya çalıştıklarını belirtti. Sosyal-demokrat ülke olarak Norveç, muhafazakar ülke olarak Almanya, Akdeniz ülkesi olarak İspanya ve Türkiye, Asya'dan Güney Kore, Doğu Avrupa'dan Estonya ve Romanya, dünyanın diğer bölgelerinden ise Cezayir, Kolombiya, Etiyopya ve Nepal gibi ülkeler seçildi. Ankete Cezayir, Kolombiya, Estonya, Etiyopya, Almanya, İsrail, Nepal, Norveç, Polonya, Romanya, Güney Afrika, Güney Kore, İspanya, Türkiye ve İngiltere katıldı. Arjantin, İtalya, Malta, Portekiz ve Galler'de de araştırmalar sürüyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En mutlu çocuklar Türkiye'de
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN