Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Küçük Fatih ilik nakli olmazsa hayatını kaybedecek

Giriş Tarihi: 29.5.2015 16:18 Güncelleme Tarihi: 29.5.2015 16:30
Küçük Fatih ilik nakli olmazsa hayatını kaybedecek

Karaman'da hayvancılıkla uğraşan Taşkara ailesinin talasemi hastası 2 yaşındaki oğulları Fatih, ilik nakli olabilmek için yardım bekliyor.

Merkeze bağlı Bayır köyünde 3 yıl önce evlenen Ali (28) ve Fadime Taşkara'nın (23) mutluluğu, bebekleri Fatih'in 6 aylık olduğunda rahatsızlanmasıyla yarım kaldı. Gittikleri hastanede "Akdeniz anemisi" olarak da bilinen "talasemi majör" teşhisi konulan minik Fatih'e 20 günde bir Konya'da kan verilmeye başlandı. Kan değerleri düştüğünde kıpırdayacak hali kalmayan küçük Fatih, her kan aldığında hayata adeta yeniden bağlanıyor. Anne Fadime Taşkara, AA muhabirine yaptığı açıklamada, geçimlerini hayvancılıkla sağladıklarını, yaz kış çadırda yaşadıklarını söyledi. Hayatın tüm zorluklarına eşiyle katlandıklarını ancak çocuklarının rahatsızlığının kendilerini çaresiz bıraktığını belirten Taşkara, "Şimdi 2 yaşında olan oğlumun hastalığını 6 aylıkken öğrendik. Fatih sık sık rahatsızlanınca doktora götürdük. Çeşitli tahliller yapıldı. Doktorlar, Fatih'in Akdeniz anemisi olduğunu ve mutlaka büyük bir hastanede tedavi olması gerektiğini söyledi" diye konuştu. Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Hastanesinde oğluna kan verilmeye başlandığını ifade eden Taşkara, şunları kaydetti:


"Fatih'i kan verilmesi için 20 günde bir Konya'ya götürüyoruz. İşin acı tarafı, bu kesin bir tedavi değil. Kesin sonuç alabilmek için ilik nakli olması gerekiyor. Uygun ilik için akrabalarımızdan örnek alınması gerekiyormuş. Bir çocuğumuz daha olursa, onun uygun donör olma şansı yüksekmiş. Fakat eşim de ben de hastalığın taşıyıcısı olduğumuz için doğacak çocuğun da hasta olma riskinin çok yüksek olduğunu söylediler."


"İLİK NAKLİ OLMAZSA HAYATINI KAYBEDECEK"

Taşkara, yeşil kartlı olduklarını, hastanelerde herhangi bir sorun yaşamadıklarını belirterek, şöyle devam etti: "Hastanelerde bir sıkıntı çekmiyoruz. Fakat Konya'ya gidip gelmek, orada kalmak bizi çok zorluyor. Eşim hayvanların yanından ayrılamadığı için, tek başına mücadele etmek zorunda kalıyorum. Çocuğum çok acı çekiyor. İlik nakli olmazsa hayatını kaybedecek. Ne yapacağımızı bilemiyoruz. Çevremizdekilere, akrabalarımıza bile durumu anlatıp kan örneği vermeye razı edemiyoruz. İkna etsek bile onları Konya'ya getirip, götürecek imkanımız yok. Ne yapacağımı şaşırdım. Tek dileğim oğlumun sağlığına kavuşması. Fatih bir kere güldüğünde, dünyalar benim oluyor. Yetkililerden ve hayırseverlerden yardım eli uzatmalarını bekliyorum."

"ORGANLARA HASAR VERİYOR"

Karaman'da özel bir hastanede Fatih'in sağlık kontrollerini gerçekleştiren çocuk hastalıkları uzmanı Dr. Fadime Öcal da çocuğun hastalığının çok ağır seyrettiğini söyledi. Çocuğun vücudunun gerekli kanı üretemediğini anlatan Öcal, "Fatih'e 20 günde bir kan nakli yapılıyor. Devamlı kan nakli yapıldığı zaman, bir süre sonra kandaki fazla demir kalpte, böbreklerde birikiyor. Bu da organlara hasar veriyor. Bu olay hastanın hayatını kaybetmesi ile sonuçlanabiliyor. Kesin tedavisi için ilik nakli olması gerekiyor. İlk önce uygun iliğin bulunması lazım. Bu alanda uzman hastanelerde bu işlem yapılabiliyor" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Küçük Fatih ilik nakli olmazsa hayatını kaybedecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN