Göz sağlığınız için düzenli muayenenizi ihmal etmeyin

Giriş Tarihi: 31.5.2015
Göz sağlığınız için düzenli muayenenizi ihmal etmeyin
Sağlıklı gözlere sahip olan bir çok kişi elindeki değerin kıymetini bilmez. Oysa yapılan araştırmalara göre, her beş saniyede bir, bir kişi; her bir dakikada bir de, bir çocuk kör olmakta. İhmal ya da imkansızlıklar sebebiyle yaşanan bu kayıpları önleme çalışmaları yoğunlaştırılmazsa her yıl tahmini 7 milyon kişinin kör olduğu günümüze kıyasla 2020 yılına kadar bu sayının 2 katına çıkacağı ön görülüyor. Gözlerimizi düzenli ve kapsamlı şekilde muayene ettirmek, görme duyumuzu tehdit edebilecek pek çok hastalığın önlenmesinde hayati önlem taşır. Dünyagöz Hastaneler Grubu Medikal Direktörü Prof. Dr. Ioannis Pallikaris, öğrenme ve algı sürecimizin büyük bir kısmını yöneten gözlerimizin düzenli ve doğru muayene edilmesi gerektiğine işaret etti.

ERKEN VE DOĞRU TEŞHİS

Tüm göz hastalıklarında erken ve doğru teşhis, tedavide başarının ilk şartı. Doğru teşhisin konulabilmesi için en az 30 dakikalık kapsamlı bir muayene sürecine ihtiyaç var. Muayene sırasında damla damlatılarak mutlaka göz dibine bakılmalı. Böylece rutin olarak yapılan göz muayenesi sonucu pek çok göz hastalığı gibi kişilerin genel sağlığını etkileyen bir çok hastalık da erken tespit edilebilir.

1-GÖRME KESKİNLİĞİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ:
Göz muayenesi görme keskinliğinin değerlendirilmesi ile başlar. Gözlük kullanma ihtiyacı belirlenir.
2-GÖZ KAPAKLARI VE GÖZ HAREKETLERİ: Göz kapaklarının, göz hareketlerinin ve göz bebeğinin muayenesi bazı tiroid hastalıkları, diyabet, beynin damarsal hastalıkları konusunda ipuçları sunabilir.
3-ÖN SEGMENT MUAYENESİ: Gelişmiş cihazlar ile gözün içini ve dışını oluşturan yapılar muayene edilir.
4-GÖZ TANSİYONU: Göz tansiyonu ölçümünde teknik doğru kullanılmalı, elde edilen rakam tek başına değil; kornea kalınlığı ve görme sinirinin durumu ile birlikte yorumlanmalıdır.
5-DAMLALI MUAYENE: Gözlük numarası tespitinde, damlalı muayene ardından alınacak ölçüm ile özellikle çocuk ve gençlerde gözün uyum sağlama gücünün oluşturabileceği sapmalar ortadan kaldırılır.
6-GÖZ DİBİ MUAYENESİ: Göz odasının içini dolduran vitreus isimli jelin yapısı, sarı nokta ve uzak retina yapıları ile ilişkisi yine damlalı muayene ile değerlendirilmektedir.

GÖZ SAĞLIĞI İÇİN MERAK EDİLEN 10 PRATİK BİLGİ
1- Bebeğinizi hiçbir şikâyeti olmasa bile 1 yaşında muayene ettirin.
2- Çok uzun saatler oynanan bilgisayar oyunları gözde kirpik dibi iltihabı, alerji ve kuruluk yapabilir.
3- Gözde sulanma, kaşıntı, ağrı, okurken zorlanma, yazıların birbirine karışması göz hastalıkları belirtisidir.
4- Çalışma ortamınızda yumuşak ton sarı aydınlatma kullanın.
5- Makyaj malzemelerini ortak kullanmayın.
6-Renkli gözlü kişilerde güneş gözlüğü kullanımı daha önemlidir.
7- Güneş ışınlarının dik geldiği dönemlerde güneş gözlüğü kullanmalıyız.
8- Bilgisayar başında çalışanlarda alerji, kuruluk, kirpik dibi iltihabı görülme sıklığı artar. Aralıklı dinlenmeler ve göz kırpmak gereklidir.
9- Gözünüze aldığınız ani bir darbe ya da gözünüze bir cisim kaçması durumunda gözünüzü ovalamayınız. Var ise serum fizyoloji ile, yok ise su ile bol yıkayarak göz hekimine başvurunuz.
10- Başka birinin gözyaşını silmeyiniz. Eğer bu kişide gözde kızarıklık, aşırı sulanma ve kapak şişliği varsa bulaşıcı ola
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göz sağlığınız için düzenli muayenenizi ihmal etmeyin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN