Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sadrazamın miras davasında sürpriz

Sadrazam Hüseyin Avni Paşa'nın 4. kuşak torunu, iki yıl önce tek mirasçısı olarak veraset hakları için dava açtı. Ancak Osmanlı arşivleri, sadrazamın oğlunun dışında bir de kızının olduğunu ortaya koydu

Giriş Tarihi: 1.6.2015
Sadrazamın miras davasında sürpriz
Sadrazam Hüseyin Avni Paşa'nın mirasçılarından Emrullah Serhat Gelendost iki yıl önce dördüncü kuşak torun olarak mirastan pay alabilmek için dava açmıştı. İddiaya göre Sadrazam Hüseyin Avni Paşa 1876'da vefat ettiğinde tek mirasçısı oğlu Ahmet Fuat'tı. 1907'de vefat eden Ahmet Fuat'ın üç oğlundan Mehmet Muslihiddin Gelendost 1966'da, onun tek mirasçısı olan oğlu Fuat Can Gelendost 22 Ağustos 2004'te ölünce geriye mirasçı olarak onun oğlu Emrullah Serhat Gelendost kaldı. Dava dilekçesinde elle çizilmiş soyağacı belgesinde Ahmet Fuat Bey'in üç oğlu ile eşlerinin de öldüğü, üçüncü kuşak ve dördüncü kuşak torunlardan ise 7 kişinin hayatta olduğu görüldü. Mahkeme bilirkişiden Sadrazam'ın başka mirasçısı bulunup bulunmadığının saptanmasını istedi. Bilirkişi Musa Ümit Erden'in 1 Eylül 2014 tarihli raporunda ise Sadrazam Hüseyin Paşa'nın Ahmet Fuat Bey'den başka bir de kızının olduğu açıklandı. Raporda, "Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı'nın yazısında Ahmet Fuat Bey'den başka, (Hüseyin Avni Paşa'nın damadı Kaymakam Eşref Bey'in terfi ve oğlu Fuat Bey'in de Şuray-ı Devletçe istihdamı) ifadesi yazılıdır. Miras bırakan Hüseyin Avni Paşa 15 Haziran 1876'da ölmüştür. Geriye mirasçı olarak Ahmet Fuat'tan başka 1 kızı bulunduğu anlaşılmaktadır. Bu nedenle, miras bırakanın kızının adı, soyadı ile eş ve çocuklarının nüfus kayıt bilgilerinin belirlenmesi halinde Hüseyin Avni Paşa'nın miras paylarının tespiti mümkün olacaktır" denildi.

NÜFUS BİLGİSİ YOK

Ancak Başbakanlık Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı, Sadrazam Hüseyin Avni Paşa ile eşi Huriye Zubeyde Hanım'ın nüfus bilgileri ile çocuklarını gösterir bilgilerin bulunmadığını mahkemeye bildirdi. Osmanlı Arşivi'nde Hicri 1246/ Miladi 1831 yıllarını gösterir nüfus sayım defterlerinin bulunduğunu mahkemeye aktaran Osmanlı Arşivleri Daire Başkanı Dr. Önder Bayır, "Daha sonraki muhtelif tarihlerde yapılan nüfus sayımlarına ait defterler kendi mahallerindeki nüfus idarelerinde bulunmaktadır. Arşivimizde kadınlara ait nüfus bilgilerine ve evlilik kayıtlarına yer verilmemektedir. Bu bilgilerle alt ve üst soya ait herhangi bir bağlantı kurulamamaktadır. Bu sebeple Ahmet Fuat'ın babası Sadrazam Hüseyin Avni ve eşi Huriye Zübeyde ile ilgili herhangi bir nüfus kaydına rastlanmamıştır" dedi. Mahkeme şimdi Hüseyin Avni Paşa'nın kızı ve kızından doğan çocukların olup olmadığını araştırıyor.

KÖŞKÜ YANMIŞTI
Sultan Abdülaziz döneminde (1819-1876), 1 yıl 2 ay 9 gün sadrazamlık yapan Hüseyin Avni Paşa'nın bir toplantıda, silahlı saldırı sonucu öldürüldüğü rivayet edilir. Öte yandan Üsküdar'daki Fethi Paşa Korusu içinde yer alan Hüseyin Avni Paşa Köşkü geçen yıl çıkan yangında kül olmuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sadrazamın miras davasında sürpriz
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN