Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kanlı gömlek beyaz çığlık

Samsun'da Opr. Dr. Kamil Furtun'un öldürülmesinin yasını tutan sağlık çalışanları tüm yurtta eylem yaptı. Sağlık çalışanlarına şiddetin önlenmesi talep edildi

Kanlı gömlek beyaz çığlık
Samsun'da görev yaptığı hastanede İsmail Koyun'un silah saldırısı sonucu öldürülen Opr. Dr. Kamil Furtun'a için Sağlık Bakanlığı'nın "Şifa Veren Ele Vefa" organizasyonu kapsamında tüm yurtta doktorlar ve sağlık çalışanları sağlık hizmetine 15 dakika ara verdi. Samsun'da meslektaşları Furtun'un mezarına yürüyüp, dua ederken, Edirne'den Van'a kadar tüm yurtta 'beyaz eylem' vardı.

MEZARINA KADAR YÜRÜDÜLER
Furtun'un görev yaptığı Samsun Göğüs Hastalıkları Hastanesi ve Cerrahi Göğüs Hastalıkları Hastanesi'ndeki odası ve odasının bulunduğu koridor çiçeklerle donatılırken, bazı meslektaşları temsili kanlı doktor önlüğü giydi. Bazı hastalar ve doktorlar ise Furtun'un fotoğrafının üzerinde bulunduğu tişörtleri giydi. Sağlık çalışanları 5 kilometrelik yolu alkışlar eşliğinde yürüyerek Dr. Furtun'u mezarına gitti. Meslektaşları, Furtun'un mezarı başında dualar etti.

LAKABI "FIRTINA KAMİL"Dİ

Dr. Kamil Furtun'un çok iyi bir cerrah olduğunu ifade eden meslektaşları, "Ona biz 'Fırtına Kamil' derdik. Bu kadar seri ameliyat yapan doktor yoktu. Ameliyat yaptığı hastalar iki gün içinde kalkıp yürür ve evine giderdi" dedi. İşte tüm yurttaki eylemlerde yaşananlar;
İSTANBUL: Bağcılar Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde "Biz Bir Aileyiz Şiddeti Kınıyoruz" sloganıyla tören düzenlendi. İstanbul Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi çalışanları, 15 dakikalık iş bırakma eylemi yaptı. Eylem basın açıklamasıyla sona erdi. Bazı gruplar ise siyah çelenkle yürüyüş yaptı.
KOCAELİ: İlde sağlık çalışanları saat 09.00 ile 09.15 arasında iş bırakarak hastanelerin önünde açıklama yaptı. Açıklamada sağlık çalışanlarının tedirgin oldukları belirtildi. Doktor Kamil Furtun'un fotoğrafı ve siyah kurdele takılarak hizmet verildi.
AMASYA: İl Sağlık Müdürü Dr. Mehmet Rüştü Ertosun, "Meslektaşımızın görev başında vahşice katledilmesiyle, sağlık ve şiddet kelimelerinin yan yana anılıyor olmasından derin üzüntü duymaktayız" dedi. Yapılan törende saygı duruşu ve İstiklal Marşı okundu.
GAZİANTEP: Gaziantep'te 3 yıl önce hasta yakını tarafından öldürülen Dr. Ersin Arslan'ın adının verildiği hastanede de protesto vardı. Dr. Ersin Arslan'ın ağabeyi Erkan Arslan, "Bugün keşke onların ölümünü değil başarılarını konuşsaydık" dedi.
ERZURUM: Erzurum Bölge Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimlik girişinde bir dakikalık saygı duruşunda bulunuldu ve "Fatiha" okundu.
İZMİR: İzmir Alsancak Nevvar-Salih İşgören Devlet Hastanesi'nin bahçesinde toplanan sağlık çalışanlarına vatandaşlar da destek verdi. Yakalarına Opr. Dr. Furtun'un fotoğraflarını takan sağlık çalışanları, Atatürk Anıtı'nın önünde bir dakikalık saygı duruşunda bulundu.
ANKARA: Başkentin çeşitli hastanelerinde görev yapan sağlık çalışanları, İbn-i Sina Hastanesi önünde toplanarak yürüyüş yaptı.
DİYARBAKIR: İldeki hastanelerin sağlık çalışanları 'Yastayız' yazılı siyah çelenk ve "Artık Yeter! Sağlıkta Şiddet Sona Ersin" yazılı pankartla yürüyüş yaptı.
KAYSERİ: Kayseri Tabip Odası'nın organize ettiği yürüyüşte sağlıkta şiddet olayları protesto edildi. Erzincan, Niğde ve Nevşehir, Adana, Mersin, Hatay, Trabzon, Osmaniye, Uşak, Aydın, Manisa ve Denizli, Ağrı, Ardahan, Iğdır, Zonguldak, Düzce, Kocaeli, Çankırı, Bartın, Karabük ve Bolu'da da sağlık çalışanları protesto yürüyüşü yaptı.

HAYATINI KURTARDI
Furtun'un olay anında önünde duran Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Halk Sağlığı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız Pekşen'in hayatını kurtardığı ortaya çıktı. Hastaneye ziyarete gittiklerini söyleyen Pekşen, "Saldırganı gördüğümüzde en önde ben vardım. Fakat Kamil, bana 'Abla sakin ol, şöyle kenarda bekle ben hallederim' dedi ve bir anda kanlar içinde yerde kaldı. Eğer Kamil bir adım atıp benim önüme geçmemiş olsaydı, belki ben de ölebilirdim" dedi.

'DOKTOR KAMİL FURTUN'UN İSMİ HASTANEYE VERİLECEK'
Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, silahlı saldırıda ölen Op. Dr. Kamil Furtun'un isminin çalıştığı hastaneye verileceğini açıkladı. Müezzinoğlu "Şiddete sıfır toleransla yaklaşıyoruz. Tüm savcılarımıza sağlıkta şiddet uygulayanın tutuklaması yetkisi veren düzenlemeyi yaptık. Sağlık çalışanlarına şiddet uygulayanlar için polislere gözaltı yetkisi veren düzenlemeyi yaptık. 24 saat düzenli destek veriyoruz. Şiddete maruz kalanlara hukuksal destek veriyoruz. En büyük sorunumuz hastalardan ziyade hasta yakınlarıyla oluyor. Sağlık çalışanları her gün 3 milyon insanla muhatap olan 700 bin kişilik ekip. Tabii ki istemediğimiz halde tatsız olaylarla karşılıyoruz. Daha farklı yasal düzenlemeler gerekiyorsa onları da yapacağız" diye konuştu. Sağlık Bakanlığı verilerine göre 2012-2015 arasında hastanelerde 31 bin 767 şiddet vakası yaşandı. Şiddete maruz kalanların 18 bini hekim, 13 bin 767'si diğer sağlık çalışanları. Saldırıların, 14 bini 250'si fiziksel, 17 bin 517'si ise sözlü şiddet olarak kayıtlara geçti. 2013'te şiddet zirve yaptı.

POLİKLİNİĞE DİKKAT!
Şiddet olaylarının yüzde 37'si polikliniklerde yaşandı. Acil servislerdeki şiddet vakaları ise yüzde 29 olarak belirlendi. Klinikler ve servislerde yüzde 17, 112 istasyonunda ve yaralanma yaşanan olay yerinde yüzde 4, tetkik bölümlerinde yüzde 3, ameliyathane ve yoğun bakım servislerinde yüzde 2 şiddet olayı gerçekleşti. Yüzde 8 oranında şiddet ise bunların haricindeki diğer bölümlerde yaşandı. 2005'te İstanbul'da Prof. Dr. Göksel Kalaycıoğlu, 2008'de Giresun'da Dr. Ali Menekşe, 2012'de Gaziantep'te Dr. Ersin Arslan hastanede şiddet nedeniyle hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kanlı gömlek beyaz çığlık
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN