Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mardin 12 yılda yeniden doğdu

Mardin 12 yılda yeniden doğdu

Mardin son 12 yılda 10 milyar liralık yatırımla şaha kalktı. Hastanenin kapasitesi yaklaşık 4 katına çıktı. Orta öğretimde ise derslik sayısı 3 bin 280'den 6 bin 135'e yükseldi

Türkiye'de kamu yatırımları bakımından İstanbul ve Ankara'yı izleyen Mardin, Güneydoğu'nun gözdesi haline geldi. Yıllarca terör nedeniyle yatırımsız kalan Güneydoğu, son 12 yılda gerçekleştirilen yatırımlarla adeta yeniden doğdu. Güneydoğu'nun en huzurlu kenti olan Mardin'e bu dönemde Turizm, Ulaştırma, Eğitim, Sağlık, Adalet, Orman ve Su işleri, Enerji, Tarım ve Hayvancılık, Konut, KÖYDES, Spor ve daha birçok alanda 10 milyar TL'ye yakın yatırım gerçekleştirildi. Yılda 1 milyon yerli ve yabancı turist ağırlayan kentte, tarihi konaklar otele dönüştürülürken Hilton da bölgede ilk otelini Mardin'e yaptı. Kentte kurulan Artuklu Üniversitesi, 6 fakülte, 2 yüksekokul, 3 enstitü, 4 meslek yüksekokulu, devlet konservatuvarı ile 5 binden fazla öğrenciye eğitim veriyor. Yaşayan Diller Enstitüsü'nde ise Kürt Dil Eğitimi ve Süryani Dili Anabilim Dalı ile Türkiye'de bir ilke imza atıldı. Ortaöğretimde de tüm cumhuriyet tarihinde yapılan derslik kadar yeni derslik yapılarak, 3 bin 280 olan derslik sayısı 6 bin 135'e çıkarıldı.

ILISU BARAJI YÜKSELİYOR

2002'de 286 yatakla hizmet veren hastanede, şu anda 968 yatakla otel konforunda sağlık hizmeti veriliyor. TOKİ tarafından 3 bin 331 konut kazandırılan kentte, 2002'de sadece 29 kilometre olan bölünmüş yollar 216, karayolu ağı ise 761 kilometreye ulaştı. 33 bin 150 metrekare alanda terminal binası, 2 bin 500 metrelik pist, 2 VIP ve 1 CIP salonu ile yaklaşık 54 milyon liraya mal olan havalimanına, son 1 yılda 3 binden fazla uçak iniş kalkış yaptı. Karaman, Ulukışla, Mersin, Adana, Osmaniye, Gaziantep, Şanlıurfa, Nusaybin, Habur hızlı tren projeleri hazırlanıyor. Güney Hızlı Tren Yolu projesinin bir ucunda Mardin, diğer bir ucunda İstanbul olacak. Dicle Nehri üzerinde yükselen en büyük baraj olan llısu ise, sadece enerji üretimine 825 milyon lira katkı sağlayacak. 2002'de 22 milyon liralık tarımsal destek verilirken, 12 yılda bu rakam 164 milyon liraya yükseldi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mardin 12 yılda yeniden doğdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN