Efsane denizci hayata veda etti

Giriş Tarihi: 6.6.2015
Efsane denizci hayata veda etti

Türk denizciliğinin efsane ismi Sadun Boro 87 yaşında hayatını kaybetti. Ailesi, "Cenazemi Otluk Koyu'na gömün" diyen Boro'nun vasiyetini gerçekleştirmek için Bakanlar Kurulu'na başvuracak

O denizlerin fatihiydi. Çocukluk ve gençlik yılları, İstanbul'da geçti. Denizciliğe sandalda başladı. Liseye geçtiğinde ilk yelkenlisine sahip oldu. 1952'de "Ling" adlı 11 metrelik bir yelkenliyle İngiltere'den Karayip Adaları'na gitti. Bu ilk açıkdeniz macerasında ona bir İngiliz eşlik etti. En büyük hayalini ise 1965'te Alman asıllı eşi Oda Boro ile gerçekleştirdi. "Kısmet" adlı tekneleriyle birlikte yaptıkları dünya turu üç yıl sürdü. Kendi teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk olan Boro'nun anıları, "Pupa Yelken" adlı bir kitapta toplandı. 1977-1979'da bu kez 8 yaşındaki kızları Deniz'le beraber Karayip Adaları'nı, Amerika'nın doğu sahillerini gezdiler.

TEKNEYE DÖNMEK İSTEDİ

Türkiye'de amatör denizciliğin gelişmesi için büyük çaba sarf eden Boro, aynı zamanda çok sıkı bir çevreciydi. 1980'den sonra Bodrum'da yaşadı. Özellikle Gökova ve Göcek gibi Güney Ege koylarının korunması için mücadele etti. 46 yıl bindiği ve yaklaşık 150 bin deniz mili yaptığı "Kısmet"i müzeye bağışladı. Kendine "Sonbahar" adlı bir katamaran aldı. Son yıllarında en güzel günlerini orada geçirdi. Mesane kanserine yakalandığında da tek isteği teknesine dönmek oldu. 2.5 yıl savaştığı hastalığıyla ilgili İstanbul'da özel bir hastanede tedavi gördü. "Beni tekneme götürün, orada kalmak istiyorum" diye ısrar edince Marmaris'e getirildi. Yeniden hayat bulduğu teknede geçen hafta fenalaşan Boro, kızı Deniz Boro tarafından bir ambulansla Marmaris'teki özel hastaneye kaldırıldı. Yoğun bakıma alınan Boro dün hayatını kaybetti.

'O KAHRAMANIMIZDI'
Sadun Boro'nun cenazesi, Marmaris'te "Ben burayı çok seviyorum. Beni buraya gömün" dediği Otluk Koyu'na yakın Karacasöğüt Köyü'nde pazartesi günü ikindi vakti kılınacak cenaze namazının ardından toprağa verilecek. Ünlü denizciyi 60 yıldır tanıyan gazeteci Necati Zincirkıran "can dostumdu" dediği Boro için şunları söyledi: "O Türk denizcilerinin kahramanıydı. Dünya turuna çıktığında her anını takip edip haber yaptık. Türkiye'de amatör denizciliğin, denizcilerin gelişmesi için büyük uğraşlar verdi. Sadun'un dünya turundan sonra Türkiye'den bugüne kadar 25 civarında denizci dünyayı turladı. Denizcilere öncü, örnek oldu Sadun. İyi bir denizci ve çevreciydi. Otluk Koyu'nu çok seviyordu. Ailesi, Otluk Koyu'nda belirlenen bir yere mezarını nakletmek için Bakanlar Kurulu'ndan izin alacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane denizci hayata veda etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN