Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Anne-oğul Türk oldu, Natalia dışarıda kaldı

Moldovalı Vera Paşcan, oğlu Sergiu ile Türk vatandaşlığına geçti. Vatandaşlık alamayınca bir Türk'le evlenen kızı Natalia ise "formalite evlilik" yaptığı gerekçesiyle sınır dışı edildi. Soyadını değiştirip tekrar Türkiye'ye gelen Natalia, her an gönderilme korkusuyla yaşıyor

Giriş Tarihi: 9.6.2015
Anne-oğul Türk oldu, Natalia dışarıda kaldı
Moldovalı iki çocuk annesi Vera Paşcan (48) 15 yıl önce Türkiye'ye yerleşti. İstanbul Fatih'te yaşamaya başladı. Oğlu Sergiu ile birlikte Türk vatandaşlığına geçen Paşcan'ın kızı Natalia (28) ise vatandaşlık alamadı. Türk bir erkekle evlilik yapan Natalia, geçici olarak sorunu çözdü. Ancak eşinden ayrılınca, onun "formalite evlililik yaptık" ihbarı üzerine sınır dışı edildi. Soyadını değiştirerek yeniden Türkiye'ye gelen Natalia, şimdi her an sınır dışı edilme korkusuyla yaşıyor. İsyan eden anne ise "Epilepsi hastası kızım yeniden sınır dışı edilirse nerede kalır, ona kim bakar? Ne olur beni çocuğumdan ayırmayın. Devletimiz evlat ayrımı yapmasın. Yıllardır İstanbul-Ankara arası mekik dokuyorum. Yılda 4 sefer Ankara'ya gidiyorum. Önce Yabancılar Şubesi'ne ardından dilekçe yazıp Başbakanlığa veriyordum. Tek isteğim kızın Türk vatandaşı olması. Suriyeliler'e verilen haklar kızıma da verilsin" diye konuştu.

'BENİ TEHDİT ETTİ'
Natalia ise "Moldova'da tek bir akrabam bile yok. Gerçek vatanım Türkiye. Moldova'da resmen sefilleri oynadım. Gidecek kimsem yoktu. Çünkü sevdiklerim 'Vatanım' demek için can attığım Türkiye'deydi. Şu an vatandaşlığa sahip olamasam da kendimi Türk gibi hissediyorum. Tek isteğim annem ve erkek kardeşimden ayrılmamak. Kardeşim Türk olduğu için nasıl askerlik yapıyorsa, benim de annem ve kardeşim gibi Türk olma hakkım olmalı. Göğsümü gere gere ben Türk'üm demek istiyorum. Suriyeliler'e verilen haklardan benim de yararlanmam için cumhurbaşkanımızdan yardım elini uzatmasını bekliyorum" diye konuştu. Eşinin, birkaç gün önceki son duruşmada "Natalia'yı çok seviyorum. Boşanmak istemiyorum" dediğini anlatan Natalia, "Hâkim de 'Şahitlerini getir' diyerek duruşmayı erteledi. Duruşma çıkışı yanıma geldi. Para vermezsem boşanmayacağını, aski halde beni 2017'ye kadar süründüreceğini söyledi" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Anne-oğul Türk oldu, Natalia dışarıda kaldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN