'Sıkıntılı karne problem değil'

Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı, velilere "Çocuğun karnesi sıkıntılıysa fazla problem yapmayın. Tatilde güzel güzel dinlenip eğlensinler. Böylece önümüzdeki ders yılına daha iyi hazırlanmış olurlar" dedi

'Sıkıntılı karne problem değil'
2014-2015 eğitim öğretim dönemi sona erdi. Türkiye'de 17 milyon 559 bin 989 öğrenci dün karne aldı. Okul öncesi, ilköğretim ve ortaöğretim öğrencileri, 3 ay sürecek yaz tatiline girmenin heyecanını yaşadı. Karnelerinde kırık olan öğrenciler ise buruktu. Öğretmenler, ailelerden kırık notları olan öğrencilere anlayışlı yaklaşmalarını istedi. Millî Eğitim Bakanı Nabi Avcı, Ankara'da Mitat Enç Görme Engelliler Okulu'nda Braille alfabesi ile yazılan karneleri dağıttı. Öğrencilere hem karne hem de "Daisy kitap okuma, dinleme ve ses kayıt cihazları" verdi. Velilere seslenen Avcı, "Çocukların karnelerini fazla, öyle problem yapmasınlar. Varsa sıkıntılı karneler, yeteri kadar başarılı bulunmayan karneler, onları da önümüzdeki dönem telafi ederler. Tatilde güzel güzel dinlensinler, eğlensinler, önümüzdeki ders yılına daha iyi hazırlanmış olurlar" tavsiyesinde bulundu.

SÜNNET KIYAFETİYLE...

İstanbul Valisi Vasip Şahin ve İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Muammer Yıldız, Zeytinburnu Saniye Sezgin Elmas İlkokulu'nda karne dağıttı. Şahin, "Bol bol dinlenip, kitap okuyun" dedi.
Kahramanmaraş'taki çadır kentte eğitim gören 3 bin 965 Suriyeli çocuk için düzenlenen törene katılan Vali Mustafa Hakan Güvençer, tören öncesi çocuklarla "Yağ satarım, bal satarım, ustam öldü ben satarım" oynadı.
Edirne'de Şükrü Paşa İlkokulu 3. sınıf öğrencisi Emir Hot, karnesini almaya gelecek haftaki sünnet düğünü için alınan sünnet kıyafetiyle geldi.
Bartın'da, geçen 23 Mayıs'ta yol verme kavgasında dövülerek öldürülen sınıf öğretmeni 54 yaşındaki Tayfun Erol'un öğrencileri karnelerini buruk aldı. Öğrencilerden bazıları ağladı.

BİR ÖĞRENCİ İNTİHAR ETTİ

Gaziantep'te lise 2'nci sınıf öğrencisi İbrahim Halil Erdem (16), zayıf not bulunan karnesini aldıktan sonra intihar etti.
Şırnak Cizre'de 3 kez mühürlenmesine rağmen Kürtçe eğitime devam eden Berivan İlköğretim Okulu'nda öğrenciler karne aldı.
Antalya Gazipaşa'da yaşayan, kas erimesi hastası Yusuf İslam Yılmaz'a (11), karnesini Kaymakam Kadir Ekinci evinde verdi.

PROTESTO İÇİN ALMADILAR

Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden kazasında yaşamını yitiren işçilerden Tezcan Gökçe'nin ilkokul 4. sınıfa giden oğlu Recep Gökçe, karnesini aldıktan sonra babasının mezarı başında dua etti.
Tokat'ın Erbaa ilçesinde, 1 ay önce Kelkit çayında kaybolan Ali Emre Çördük'ün öğrencileri, hazırladıkları karnesini sırasına bıraktı.
Bitlis'te karne alan birçok öğrenci, soluğu ya tarlada ya da dağ başında koyun otlatan ailelerinin yanında aldı.
Gaziantep'te Zekeriya Konukoğlu İlköğretim Okulu öğrencileri ve veliler, okulun başka bir yere taşınacağını öne sürerek, kararı protesto için karne almadılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sıkıntılı karne problem değil'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN