Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kilometre düşürene hapis cezası!

İkinci el araç satarken kilometre düşürmenin uyuşmazlık değil dolandırıcılık suçu olduğuna karar verildi.

Giriş Tarihi: 14.6.2015 13:05 Güncelleme Tarihi: 14.6.2015 13:08
Kilometre düşürene hapis cezası!
İstanbullu sanık A., 2006 model ve 125 bin kilometredeki aracını, göstergesinde oynayarak 100 bin kilometrenin altına indirdi ve değerinin üzerinde bedelle sattı.

ARAÇ KISA SÜRE SONRA ARIZA YAPTI


Alıcı R. de aracı 3 ay sonra M.'ye sattı. M., aracı satın almadan önce tanıdığı oto tamircilerine kontrol ettirdi ve sorun olmadığını söyledikleri için satın aldı. Ancak bir süre sonra aracın arıza yapması üzerine özel bir servise götürdü. Burada aracın gerçek kilometresinin 130 bin civarında olduğunu öğrendi.

ALICI ŞİKAYETÇİ OLDU


M.'nin şikâyetçi olması üzerine aracın kilometresini düşüren A. hakkında dava açıldı. A. hakkında İstanbul Anadolu 24. Asliye Ceza Mahkemesi açılan davada aracın kilometresinin düşürüldüğü ispatlandı. Mahkeme de A.'yı dolandırıcılık suçundan mahkum etti. Sanık A. ve Cumhuriyet Savcısı bu kararı temyiz etti.

KM DÜŞÜRMEK DOLANDIRICILIK SUÇU SAYILACAK


Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı kararın bozulmasını talep etti, ancak Yargıtay 23. Ceza Dairesi sanığın temyiz talebini reddetti. Böylece kilometresini düşürerek araç satmak Türk Ceza Kanunu'nun 157. maddesine göre dolandırıcılık suçu sayılacak.

5 YILA KADAR HAPİS CEZASI


Bu suçtan mahkum olanlara 1 yıldan 5 yıla kadar hapis ile adli para cezası verilecek. Yargıtay, daha önce kilometre düşürerek araç satmayı dolandırıcılık değil, uyuşmazlık olarak görüyordu. Kilometresi düşürülmüş aracı satan elde ettiği haksız kazancı tazminat olarak ödeyerek kurtuluyordu. Ancak bu karardan sonra kilometre düşürerek araç satmak yüz kızartıcı suçlar arasında sayılan dolandırıcılıktan cezalandırılacak.

ensonhaber


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kilometre düşürene hapis cezası!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN