Sahte Joan Miro'lar için 8 yıl

Giriş Tarihi: 14.6.2015
Sahte Joan Miro'lar için 8 yıl
İspanyol ressam Joan Miro'ya ait olduğu iddiasıyla İstanbul'da Tophane-i Amire'de sergilenen 56 sahte eserle ilgili dava açıldı. Sahte eserleri Türkiye'ye getiren ve sergi için para alan Emre S. hakkında 8 yıla kadar hapis isteniyor. Sahte eserler, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi (MSÜ) Rektörlüğü tarafından korunuyor. Emre S. ifadesinde "Bu eserleri Kanada'da bir şirketten orijinal olduğunu düşünerek satın aldım" dedi.

E-POSTA GELİNCE...
İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nca hazırlanan iddianameye göre; Kült Reklamcılık Organizasyon Hizmetleri Şirketi'yle Arete Sanat Organizasyon Şirketi'nin temsilcisi Emre S. arasında Miro'nun eserlerinin 2 ay sergilenmesi için önceki yıl sözleşme imzalandı. Emre S., sahte eserleri Kült Reklamcılık'a teslim etti. Karşılığında 54 bin 860 lira nakit ve 41 bin liralık çek aldı. Şirket, eserlerin MSÜ'de sergilenmesi için üniversiteyle protokol yaptı. Sahte eserler, Tophane-i Amire'de sergilenmeye başladı. Ancak bir süre sonra Barselona'daki Joan Miro Vakfı'nın temsilcisi Rose Maria Malet'ten üniversiteye bir e-posta geldi. E-postada eserlerin sahte olduğu ve serginin bir an önce kapatılması istendi. Türkiye'ye çağrılan Malet, 56 eseri inceledi ve tamamının sahte olduğuna ilişkin rapor düzenledi. Bunun üzerine MSÜ, sahte eserleri korumaya aldı. Kült Reklamcılık, Emre S.'den şikâyetçi oldu.

"KANADA'DAN ALDIM"
Açılan soruşturma kapsamında şüpheli Emre S.'nin ifadesi alındı. Emre S. ifadesinde eserleri Kanada'da faaliyet gösteren Art Brokers West'ten orijinal olduğunu düşünerek satın aldığını söyledi. Emre S.'ye dolandırıcılık ve özel belgede sahtecilik suçundan 2 yıldan 8 yıla kadar hapis istemiyle dava açıldı. İlk duruşmada ifade veren Emre S. dolandırıcılık suçlamasını reddetti. Mahkeme ise duruşmayı erteledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sahte Joan Miro'lar için 8 yıl
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN