Çalınan bank davası Yargıtay'dan döndü

Ahşap oyma sanatçısı Ayhan Tomak'ın 'Nişantaşı Sanat Parkı' için ürettiği bank çalındı. Yargıtay, dava açan Tomak'ı haklı bularak belediyeye 'Nasıl koruyamadığını kanıtla' dedi

Giriş Tarihi: 15.6.2015
Çalınan bank davası Yargıtay'dan döndü
Nişantaşı Sanat Parkı Projesi çerçevesinde sergilenmek üzere teslim ettiği 'eser' niteliğindeki bir bankı tahrip edilerek götürülen ahşap oyma sanatçısı Ayhan Tomak Sinpa AŞ ile Şişli Belediyesi'ne 30 bin liralık tazminat davası açtı. Mahkeme davalıların kusurlu olmadığını belirterek davayı reddetti. Ancak Yargıtay davayı sanatçı lehine bozdu. Dava yeniden görülecek. Ahşap oyma sanatçısı Ayhan Tomak (45), Sinpa AŞ ile Şişli Belediyesi'nin birlikte organize ettikleri 'Nişantaşı Sanat Parkı Projesi' kapsamında belediyenin isteği üzerine 'eser' mahiyetindeki ahşap bank hazırlayıp teslim etti. Ancak parkta sergilenen bank, Mayıs 2012 tarihinde kimliği belirsiz kişiler tarafından tahrip edilerek gece götürüldü. Tomak belediye ve şirkete 30 bin liralık tazminat davası açtı.

YARGITAY KARARI BOZDU

Davalılardan Sinpa AŞ vekili, müvekkilinin davacı sanatçıdan bank istemediğini, sanatçının projeye kendisinin dâhil olduğunu belirterek davanın reddini istedi. Şişli Belediyesi'nin avukatı da Nişantaşı Sanat Parkı'nda gece herhangi bir güvenlik görevlisinin de bulunmadığını kaydederek davanın reddini talep etti. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi Ayhan Tomak'ın açtığı davanın reddine karar verdi. Ayhan Tomak, yerel mahkemenin kararını temyiz etti. Yargıtay 11. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararını, davacı Ayhan Tomak'ın yararına bozdu. Yargıtay'ın bozma ilamında dava konusu sanat eserinin, 3 yıl süreyle 'Nişantaşı Sanat Parkı'nda sergilenmek üzere davalılara teslim edildiği anlatıldı. Yargıtay, taraflar arasında yazılı bir sözleşme olmasa dahi sanat eserinin, davalıların koruması altında olacağını belirti. Yargıtay'ın bozma ilamında, "Davalıların sergi amaçlı olarak teslim edilen bu eserlerin bulunduğu sergi alanının korunmasında üzerlerine düşen özen yükümlülüğünü yerine getirdikleri halde dava konusu eserin tahrip ve yok edilmesini önleyemediklerini kanıtlamaları gerekir" denildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çalınan bank davası Yargıtay'dan döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN