Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Cezasını ilahi adalete bıraktım"

Giriş Tarihi: 19.6.2015 14:52 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 15:00
Cezasını ilahi adalete bıraktım

Almanya'da Tuğçe Albayrak'ın ölümüyle ilgili davada zanlı Sanel M. üç yıl hapse mahkum oldu. Suskunluğunu SABAH için bozan Tuğçe'nin babası Ali Albayrak “Bu karar bende hiç bir etki yaratmadı. Ben yavrumu kaybettim. İdam bile verseler kızım geri gelmeyecek. Cezasını ilahi adalete bıraktım” dedi.

Almanya'da 15 Kasım 2014 tarihinde bir restoranda iki genç kıza yardım etmek isterken uğradığı saldırı sonucunda hayatını kaybeden ve ülke genelinde büyük üzüntüye yol açan 22 yaşındaki Tuğçe Albayrak'la ilgili açılan davada karar çıktı. Darmstadt Eyalet Mahkemesi'nde görülen davada, 18 yaşındaki Sanel M. 'ölümle sonuçlanan yaralama' suçundan gençler hukuku prensibince 3 yıl hapse mahkum oldu. Kızını öldüren sanığın 3 yıl ceza almasının vicdanını rahatlatmadığını söyleyeyen baba Ali Albayrak, "Mahkemenin verdiği bu karar ben de hiçbir etki yaratmadı. Ben yavrumu kaybettim. Onun katiline yüz yıl hapis verseler de, idam etseler de sevinecek halim kalmadı. Bu cezayı az bulan çok Alman var. Onların desteği sürüyor. Ancak Almanya'da kanunlar böyle. Öldüren genç değil de yetişkin bir kişi olsaydı da alacağı ceza en fazla 5 yıl olurdu. Kaderimize razı olmaktan başka bir şey gelmiyor elimizden" dedi.

CEZASINI İLAHİ ADALETE BIRAKTIK


Mahkeme kararının açıklanmasının ardından kızı Tuğçe'nin mezarına giderken ulaştığımız baba Albayrak, üç-dört günde bir kızının kendisini çağırdığını hissettiği için mezarlığa gittiğini ve onunla dertleştiğini belirtti. Kızının duyarlı olması ve kahramanlık yapmasının hayatına malolduğunu kaydeden acılı baba çıkan kararı onaylamasa da yapacak bir şey olmadığını ifade ederek şöyle konuştu: "Şımarık, BMV'li bir genç gelip oradaki iki kızı taciz ediyor. Kızımda buna karşı çıkıp onlara yardım edince o genç kuduruyor. Bu adeta aslanın ağzındaki yemi almak gibi bir şey çünkü. Ben yıllarımı çocuklarımın iyi bir insan olması için yetiştirdim. Ama kader böyle tecelli etti. Kızımı öldüren gencin cezasını ilahi adalete bıraktım. Su testisi su yolunda kırılır. Ya bu dünyada ya da ahirette cezasını bulacağına inanıyorum." Baba Albayrak, kızını öldüren gencin ailesinin kendilerine baş sağlığı bile dilemediklerini belirtti.

KARAR ZANLININ AİLESİNİ ŞOK ETTİ


Verilen 3 yıllık hapis kararının hukuki bir zafer olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Albayrak ailesinin avukatı Macit Karaahmetoğlu ise "Almanya'da yürürlükte olan gençler hukukuna göre böyle davalarda genelde ıslah etme yöntemi öngörülür. Çünkü ölümle neticelenen bir yaralama bu ve öldürme kastı yok. Direk kasıtlı durumlarda bile en fazla 10 yıl ceza verilebiliyor. 18-21 yaş grubunu kapsayan gençler hukukuna göre 3 yıl, verilmiş en sert karardır. Zaten karşı taraf en fazla iki senelik ve tecilli bir eğitim kararı bekliyordu. Haliyle şok oldular ve şimdi temyize başvuracaklarını duydum. Ancak bu kararın temyizden döneceğini sanmıyorum." dedi.


Hacı Salih ZENGİN/SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Cezasını ilahi adalete bıraktım"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN