Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Osmanlı hanedan ailesine yeni sultan geldi

Osmanlı hanedan üyesi Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, dokuzuncu torununa kavuştu.

Giriş Tarihi: 19.6.2015 08:41 Güncelleme Tarihi: 19.6.2015 08:41
Osmanlı hanedan ailesine yeni sultan geldi
İstanbul'da doğan küçük sultan Esma Emira Osmanoğlu ile birlikte, hayattaki Osmanlı sultanı sayısı 13 oldu.

Osmanlı hanedan üyesi Şehzade Osman Selaheddin Osmanoğlu, dokuzuncu torununa bu sabah ulaştı. Acıbadem Maslak Hastanesi'nde bu sabah dünyaya gelen küçük sultan, 11 yıl aradan sonraki ilk sultan doğumu. Son yıllarda büyük sultanların peş peşe vefat etmesi ve sultan doğumu olmaması sonucu Osmanlı hanedan ailesinin hayattaki sultan sayısı azalmıştı.

Baba tarafından Osmanlı padişahlarından Sultan Beşinci Murad'ın, anne tarafından Sultan Mehmed Reşad'ın torunlarından olan Osman Selaheddin Efendi'nin, ikisi erkek, biri kız üç çocuğu bulunuyor. Üç çocuğu da evli olan Osman Selaheddin Efendi, kızından 5, büyük oğlundan 2, küçük oğlundan 1 torun sahibiydi. Son torun ise 2003 yılında Alev Öcal ile İstanbul'da Esma Sultan Sarayı'nda evlenen küçük oğlu Şehzade Selim Süleyman Efendi'den geldi. Esma Emira ismi verilen bebekle hayattaki Osmanlı sultanı sayısı 13'e ulaştı.

Osmanlı hanedanına mensup, halen hayatta olan 25 tane de şehzade bulunuyor. Yeni doğan sultanın soy ağacı ise şöyle: "Sultan Beşinci Murad Han, Mehmed Selaheddin Efendi, Ahmed Nihad Efendi, Ali Vasıb Efendi, Osman Selaheddin Efendi, Selim Süleyman Efendi, Esma Sultan."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmanlı hanedan ailesine yeni sultan geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN