Aşçı Can'ın, 1 yıllık IŞİD esareti

İstanbul'da, iş ararken tanıştığı bir kişi tarafından kandırılarak IŞİD'e teslim edilen aşçı Can O. bir yıl boyunca militanlara zorla yemek yaptı. Bir patlamada bacağından yaralandı ve "Artık işe yaramazsın" denilerek Türkiye'ye yollandı

Giriş Tarihi: 22.6.2015
Aşçı Can'ın, 1 yıllık IŞİD esareti
Aşçılık okulundan mezun olan 20 yaşındaki Can O., Osmaniye'de yaşıyordu. 2014 yılı mart ayının başında iş bulmak için İstanbul'a geldi. Bir gün Beşiktaş sahilinde gezerken Salih isimli bir kişi ile tanıştı. Salih, Can O.'ya Suriye'de bildiği çok ünlü bir yer olduğunu söyledi. Her şeyden habersiz teklifi kabul eden Can O. da, ailesine 19 Mart'ta yurtdışında çalışmaya gideceğini söyledi. 22 Mart'ta yola çıkan ikili kaçak yollarla Suriye'ye geçti.

KAÇMAYI BAŞARAMADI

Can O., Suriye sınırına geçtiğinde karşısında 9 kişilik IŞİD militanlarını gördü. Salih genç aşçıyı IŞİD militanlarına teslim etti. "Suluk" kod adlı bir bölgeye götürülen Can Or, burada 1 yıl boyunca zorla militanlara her gün yemek yaptı. Birkaç kez kaçmayı denedi ama başaramadı. Burada bir patlamada bacağından yaralandı. IŞİD militanlarının götürdüğü hastanede 2 kez ameliyat olan Can O.'un bacağındaki sakatlık iyileşmedi. Sakatlanan ve yemek yapamaz hale gelen genç adamın Türkiye'ye dönme isteği militanlarca kabul edildi. Can O., Türkiye sınırından geçirildi ve Kilis - Elbeyli yakınlarındaki bir bölgede sivil 2 şahıs tarafından babası ile irtibat kurularak teslim edildi. Bacağından yaralı oğlunu teslim aldıktan sonra memleketi olan Osmani'ye götüren baba Cemal O., devlet hastanesinde tedavi ettirdi.

SALİH'TEN ŞİKAYETÇİ OLDU...
Savcılık tarafından olayla ilgili başlatılan soruşturma çerçevesinde ifadesine başvurulan Can O., Salih isimli şahısla İstanbul'da tanıştığını, kendisini kandırarak Suriye'ye IŞİD kampına götürdüğünü ve orada 1 sene boyunca zorla tutulduğunu anlattı. Can O., Salih isimli kişiden şikâyetçi olduğunu belirtti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aşçı Can'ın, 1 yıllık IŞİD esareti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN