Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Dur' ikazıyla cinayete taksitle para cezası...

Diyarbakır'da 'dur' ikazına uymayan araca ateş açan ve ön koltukta oturan genci ensesinden vurarak ölümüne neden olan polise 20 taksitte ödemek üzere 14 bin lira para cezası verilmesi aileyi şoke etti

Giriş Tarihi: 23.6.2015
'Dur' ikazıyla cinayete taksitle para cezası...
Diyarbakır'da 2 yıl önce polisler, şüphe üzerine içinde 3 gencin bulunduğu otomobili durdurmak istedi. Araç durmayınca M.Ç adlı polis MP-5 otomatik tüfekle 6 el, Ö.G.G. adlı polis de beylik tabancasıyla 2 el ateş açtı. Ö.G.G'nin silahından çıkan kurşunlardan biri aracın ön koltuğunda oturan 17 yaşındaki Nurhak Çartay'ın ensesine isabet etti. Omurilik parçalanmasıyla 6 gün yaşayan Nurhak hastanede öldü. Polislerin, araçtan havaya ateş açıldığını iddia etse de, olayda kullanıldığı ileri sürülen silah, mermi ve boş kovan bulunamadı. Bunun üzerine Cumhuriyet savcısı Ö.G.G. hakkında, "Silah kullanması için koşullar oluşmuş ise de silahını dur ihtarına uymayan araçtakilerin yakalanmalarını sağlayacak ölçüde kullanmadığını ve TCK'nın 24. maddesinde belirtilen hukuka uygunluk nedeni oluşmadığını belirterek, ağırlaştırılmış müebbet hapis istemiyle dava açtı.

BİLİNÇLİ TAKSİR YOK
Geçtiğimiz günlerde sonuçlanan davada mahkeme heyeti, her he kadar hakkında kasten adam öldürmek suçundan dava açılmış ise de, sanığın işlediği suçun kasıt olmaksızın sınırın aşılması olduğuna karar verdi. Olayın seyri gözetildiğinde bilinçli taksir halinin söz konusu olmadığını, suçun işleniş biçimi, işlendiği zaman ve yer, konusunun önemi ve sanığın taksire dayalı kusurunun ağırlığını göz önüne alan mahkeme, sanık polis memurunu, yasal savunma sınırını taksirle aştığı gerekçesiyle 3 yıl hapis cezasına çarptırdı. Ardından cezayı önce 2 yıl 4 aya, duruşmalardaki iyi halinden de 2 yıla indiren mahkeme heyeti, sanığa verilen hapis cezasının, kişiliğine, sosyal ve ekonomik durumuna, suçun işlenmesindeki özelliklere göre 14 bin 500 lira para cezasına çevirdi. Bu parayı da 20 eşit taksitle ödenmesi kararlaştırıldı. Ölen gencin arkadaşları olan sanıklar Mahmut Demircan'a görevi yaptırmamak için direnme suçundan verilen 1 yıl 6 ay 22 gün hapis cezası ile16 yaşındaki S.C'ye aynı suçtan verilen 1 yıl 15 gün hapisle cezalandırılıp cezası ertelendi. Polise silahla ateş ettiği iddia edilen Demircan, bu suçlamadan da delil bulunmadığından beraat etti. Nurhak'ın ailesi kararı temyiz edeceklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Dur' ikazıyla cinayete taksitle para cezası...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN