Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bizim Bakkal' için Berlin ayağa kalktı

Almanya'nın başkenti Berlin'de Türklerin ağırlıkta yaşadığı Kreuzberg'de bulunan "Bizim Bakkal"ın, binayı satın alan yeni yatırımcı tarafından yerinden çıkarılmak istenmesine tepkiler çığ gibi büyüyor

Giriş Tarihi: 26.6.2015
'Bizim Bakkal' için Berlin ayağa kalktı
Almanya'da bir bakkalla mülk sahibi arasındaki kira kontratı krizi, mahallede direnişe neden oldu. Ahmet Çalışkan, Berlin'de 28 yıldır "Bizim Bakkal"ı işletiyordu. Mülk sahibi kira kontratını uzatmadı. Fahiş kiralar ve kentsel arınmadan bunalan yaklaşık 600 mahalle sakini "Bizim Bakkal"a destek verdi. Eylem, Berlin'de son dönemdeki fahiş kira artışları ve kensel arındırma konusunda git gide büyüyen bir tepkiye dönüştü.

AFİŞLERLE DONATTILAR
Çalışkan, 30 Mart'ta yeni ev sahibinden 30 Eylül'e kadar binayı terk etmesi için çıkış aldı. O günden sonra müşterilerle vedalaşmaya başlayan emektar bakkala müşterileri ve esnaf arkadaşlarından destek geldi. "Bizim Bakkal", Bizim Kiez (Bizim Mahalle) adıyla inisiyatife dönüştü. Bir süredir dayanışma çığ gibi büyüyor. En son hem "Bizim Bakkal"a hem de mahallede benzer durumda olan diğer kiracılara destek göstermek amacıyla bir dayanışma ve protesto eylemi düzenlendi. Eyleme Sol Parti'den Eyalet Milletvekili Hakan Taş, SPD Federal Milletvekili Cansel Kızıltepe ve diğer politikacılar da destek verdi. Mahalledeki sokaklar "Bizim Bakkal"a destek afişleri ve pankartlarla donatıldı.

'SONU GÜZEL BİTSİN'

Bakkalın bulunduğu sokağı dolduran yüzlerce kişi "Bizim Bakkal kalacak", "Biz Bizim Bakkalız" şeklinde dövizler taşıdı. Müzik dinletisi ve çocuklar için boyama gibi etkinlikler nedeniyle eylem şenlik havasında geçti. İnisiyatif sözcüsü, eylemde yaptığı konuşmada Çalışkan'ın dükkânını yeni elden geçirdiği ve bunun için kredi kullanarak borçlandığını, çocuklarının geleceği ve geçimini sağlamak için dükkâna muhtaç olduklarını anlattı ve herkesi eyleme davet etti. Çalışkan ise manav dükkânı önünde toplanan kalabalığa duygusal bir konuşma yaptı ve kendisine verilen desteğe teşekkür ederek "İnşallah sonu güzel biter" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bizim Bakkal' için Berlin ayağa kalktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN