LGBT nedir? LGBT'liler kimdir?

Giriş Tarihi: 29.6.2015 10:33 Güncelleme Tarihi: 29.6.2015 10:59
LGBT nedir? LGBT'liler kimdir?

LGBT nedir? LGBT bir kavram mıdır? LGBT bir kurum adının kısaltılmış hali midir? Nedir bu LGBT? LGBT hareketlerinin amacı nedir? LGBT'liler İslam dinine hakaret ediyorlar mı? LGBT'liler Türkiye'de genellikle 'nda yaşarlar.

LGBT, "", "gey", "" ve "gender" kelimelerinin baş harfleridir. 1900'lerden itibaren kullanılmaya başlayan "LGBT", hakları mücadelesinde kullanılan çatı kelimedir.

Eşcinsel hareketi olarak adlandırılan LGBT hareketi, eşcinsel kelimesinin travesti, transeksüel ve biseksüelliği kapsamıyor oluşu nedeniyle çatı kelime olmaktan çıkmıştır. Hareket GLBTT kelimesini kullanmaya başlamış ancak lezbiyenlerin toplumda "yok" sayılıyor düşüncesi sebebiyle, L harfi başa alınmış ve kadınlara bir tür pozitif ayrımcılık yapılmıştır. Yurtdışındaki bazı örgütler bu çatı kelimeye daha sonradan interseksüelleri temsilen I ya da queeri temsilen Q harflerini eklemişlerdir.

LGBT hareketi Türkiye'de son yıllarda etkisini artırmış, eylemlerini yaygınlaştırmıştır. Her hareketleri Türkiye'de gündem olan LGBT hakkında olumsuz bir cümle kuran kişiler de yoğun şekilde eleştiriye maruz kalıyor.

Türkiye'de genellikle İstanbul'da örgütlenen LGBT hareketi, daha çok 'nun İstiklal ve çevresinde etkin hareket edebiliyorlar.
Geçtiğimiz günlerde, 'nde Yüksek Mahkeme eşcinsel evliliğin hukuki bir hak olduğuna hükmetti. Bu haber hem Türkiye'de hem de dünyada LGBT'liler arasında büyük bir sevinçle karşılandı.

LGBT hareketi yaklaşık iki haftadan beri dünyanın her yerinde "Onur Yürüyüşü" adı altında eylemler gerçekleştiriyor. Dün gün boyu İstiklal Caddesi'nde yürüyüş ve eylem gerçekleştiren LGBT üyeleri İslam'ın kutsallarına karşı da saygısızlıkta bulundu.

LGBT'lilerin dün İstiklal'de açtıkları bu pankart büyük tepkiye sebep oldu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
LGBT nedir? LGBT'liler kimdir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN