Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kansere karşı pilot seferberliği

Meme kanserinde farkındalık yaratmak amacıyla başlatılan, "Gökyüzünde Hayat İzi" projesi için, THY pilotları hava fotoğrafları çekti. Fotoğraflar ekim ayında Antalya'da

Giriş Tarihi: 2.7.2015
Kansere karşı pilot seferberliği
Doğu Karadeniz Meme Hastalıkları Derneği kurucusu Dr. Eda Küçüktülü, meme kanserinde erken tanının önemini vurgulamak için "Gökyüzünde Hayat İzi" adlı bir proje başlattı. Bu konuda farkındalık yaratmak ve dikkat çekmek amacıyla başlatılan proje kapsamında ilk olarak Türk Hava Yolları'nın pilotları binlerce metre yükseklikte kokpitten fotoğraflar çekti. Kaptan pilotlar Onur Baş, Murat Serdaroğlu, Menderes Çakıcı ve Onur Taylan başta olmak üzere pek çok pilot çektiği fotoğraflarla projeye büyük katkı sağladı.

AFRİKA'DAN JAPONYA'YA

Murat Serdaroğlu Orta Afrika üzerinde tek başına büyük bir fırtına bulutunu, Menderes Çakıcı Japonya'daki Fuji Yanardağı'nı, Onur Taylan ise İstanbul'un fotoğrafını çekti. Onur Baş ise 'Bulutlarla selâmlaşma' adını verdiği fotoğrafının yanına "meme kanseri ile selamlaşma" notunu düştü. Fotoğraflar 21-25 Ekim arasında Antalya'daki 13. Ulusal Meme Hastalıkları Kongresi'nde sergilenecek. Ayrıca THY, İstanbul'dan meme kanseri simgesi olan pembe kurdele giydirilmiş bir uçağı farkındalık karnavalıyla birlikte uçuracak.

'BİR FOTOĞRAF OLALIM'
Dr. Eda Küçüktülü, "Bu proje gelin hep beraber bir fotoğraf olalım ve meme kanseri farkındalığı için bir hikaye yazalım diyen genç bir yürektir. Fotoğrafları çeken pilotlarımız bugüne kadar kokpitten duyduğumuz sesleriyle bize güven verirken şimdilerde fotoğrafları ile farkındalığa katkıda bulunuyorlar. Böylece yolcularını güvenle sevdiklerine ulaştırmak dışında da sebeplerinin olduğunu gösteriyorlar"dedi. Küçüktülü, hem Sağlık Bakanlığı'nın hem de Türkiye Meme Hastalıkları Dernekleri Federasyonu'nun gösterdiği yoğun çabalar sonucu erken tanı konulan pek çok hastanın organ kaybı yaşamadan tedavi olduğunu söyledi.

KAPTAN O FOTOĞRAFI ANLATTI

Kaptanlardan Onur Baş (plaket alan) proje kapsamında çektiği fotoğrafını (en üstte, sağda) şöyle yorumladı: "Güzel bir gün, güneş tatlı tatlı ısıtıyor yeryüzünü... Bizler uçuşumuza Alp'lerin üzerinde yerden 12 bin metre yükseklikte devam ederken bu beyaz tabaka bize selam veriyor, yolumuzun üzerinde, 'dur' diyor, 'biz buradayız, böyle hızlıca geçip gitme' dercesine... Ve ben de selamına karşılık veriyorum, bugün buradalar ama yarın olmayacaklarını bilerek... Sevdiğimize son bir selam verip yolumuza devam edercesine. Evet bu selamlaşma tıpkı erken teşhis edilmiş meme kanseriyle selamlaşmaydı. Çünkü o da yarın orada olmayacaktı..."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kansere karşı pilot seferberliği
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN