Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Son mülteci

Kars sınırında çobanın dövdüğü inek, can havliyle Arpaçay Nehri'ne girdi. Ermenistan'a sığınan hayvanın geri verilmesi için Kaymakam İsa Bolat devreye girdi. Kaçak İnek, yapılan protokolün ardından suda iple çekilerek yurda teslim edildi!

Giriş Tarihi: 4.7.2015
Son mülteci
Kars'ın Arpaçay İlçesi'nde Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay Nehri'ne girerek komşu ülkeye geçen inek, kriz çıkarttı! Her şey, Halimcan Köyü'ne ait büyükbaş hayvanları otlatan çobanın bir ineği dövmesiyle başladı. Sopa ile dövülen inek, geçen 29 Haziran'da Türkiye-Ermenistan sınırını oluşturan Arpaçay Nehri'ne girdi.

ERMENİSTAN İLE PROTOKOL
Ermenistan sınırındaki askerler ise akıntıda sürüklenen inek için düğmeye bastı. Hemen suya atlayan askerler, kurtardıkları hayvanı kendi taraflarına çıkardı. Halimcan Köyü'nden Engin Karadağ ise çobanın bilgi vermesi üzerine Emrenistan'a geçen ineğini almak için Digor Kaymakamlığı'na başvurdu. Bunun üzerine Kaymakam İsa Bolat, 2 Temmuz günü alıkonulan ineğin geri verilmesi için Ermenistan sınır yetkilileri ile temasa geçti. Yapılan protokolün ardından Ermenistan askerleri, ineği Arpaçay Nehri'nin kenarına getirdi. Boynuna ip geçirilen inek, nehri geçmek istemeyince ip, karşı kıyıya atıldı. Türk tarafındaki ineğin sahibi ve yakınları, suya girerek iple ineği nehirden Türkiye tarafına çekti. Nehrin azgın suyunda bir ara boğulma tehlikesi geçiren ineğine kavuşan Engin Karadağ ise şunları söyledi: "İneğim çobanın şiddeti yüzünden Arpaçay Nehri'ne girerek karşı tarafa geçiyor. O günün akşamı çoban gelip ineğin Ermenistan topraklarına girdiğini bildirdi. Ben de gidip kaymakam beyle görüştüm ve ineğimin Ermenistan'dan alınarak bana verilmesini istedim. Kaymakam bey, protokol görüşmeleri ile ineğin iadesini sağladı. Ben de 3 gün sonra ineğime kavuştum. Çok mutluyum."

KAYNAK: TAKVİM
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Son mülteci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN