Yüreği yanık Bacı

Bacı Anuk, eski eşinin ailesinden dayak yedi. Sokakta yattı. Zor şartlarda doğum yaptı. 4 yıl sonra oğlunun velayetini aldı. Bu sefer de işsiz kaldı

Giriş Tarihi: 6.7.2015
Yüreği yanık Bacı
Henüz 16 yaşındayken tanımadığı biri ile zorla evlendirilen Bacı Anuk'un (24) başına gelmeyen kalmadı. Eşinin ailesinden şiddet gördü, evden kovuldu. Sokaklarda yaşadı. Hamile olduğunu öğrenince eşiyle tekrar bir araya geldi. Ancak şiddet devam edince boşandı. 4 yıl boyunca çocuğunu göremedi. Şimdi oğluna kavuştu ancak işsiz olduğu için oğluyla yaşam mücadelesi veriyor.

EŞOFMAN DAYAĞI
Yüksekovalı Bacı, bundan 8 yıl önce henüz çocuk yaşta iken istemediği halde zorla evlendirildi. Hiç bilmediği, görmediği bir köye götürüldü. 38 gün boyunca tek başına bir odada kaldı, şiddet gördü. Daha sonra tekrar Yüksekova'ya götürülen genç kız, gittiği evde 13 kişinin yaşadığını belirterek, yaşadıklarını anlattı: "Benim kalacağım bir odam bile yoktu. Şiddet bu evde de devam etti. Üzerimde eşofman olduğu için kayınvalidem saçlarımı çekip, 'Sen benim karşıma eşofmanla nasıl çıkarsın' dedi. Uzun süre şiddete maruz kaldım. Dayanamadım. Kız kardeşimi arayıp, 'yapamıyorum' dedim. Bana 'Elimizden bir şey gelmez' dedi. O zaman bu hayatta kimsemin olmadığını anladım. Bir şekilde o evden çıkmam gerekiyordu. Kaçtım. Babamların kapı komşusuna gittim. Yaşadıklarımı onlara anlattım. Annemi çağırdılar. Ama kimse yardımcı olmadı." Çaresiz kalan Bacı önce Van'a daha sonra Doğubayazıt'a gidip, gazete dağıtımında çalışmaya başladı.

TEK BAŞINA DOĞURDU
Bu arada eşinin kendisine mesaj attığını anlatan Bacı Anuk, "Eşime 'gel al beni' dedim. Birlikte Yüksekova'ya gittik. Eşim ilk günler bana iyi davrandı. Ancak sonra tekrar şiddet başladı. Günlerce aynı elbiseyi giydim. Kış ayında bile terlik giyerdim. Sadece mutlu olmak istiyordum. Eski eşim ve ailesi bir süre sonra beni alıp Gaziantep'e götürdüler. Sürekli hakaret edip, dövdüler, evden kovdular. Bir süre sonra hamile olduğumu anladım. O esnada eski eşim geldi. Birlikte Yüksekova'ya dönüp, ev kiraladık. Ablam yardımcı oldu. Ama eski eşimin alacaklıları her gün kapıma dayanıyordu. Bir süre sonra doğum sancılarım tuttu. Eşim benimle hastaneye bile gelmedi. Kimse yoktu yanımda. Doğumdan sonra hem çocuğuma baktım, hem çalıştım. Eşimden boşanmaya karar verdim. Ancak dava sonuçlanınca, çocuğumu benden aldılar" dedi. Çocuğunu 4 yıl boyunca göremediğini anlatan Bacı, "Yıllardır oğlumun hasretini çektim. Bir ay önce dava açıp, oğlumun velayetini aldım. Ancak garsonluk yaptığım yerden kovuldum. Şimdi işsizim. Çocuğum benden bir şey istediğinde alamıyorum" diyerek gözyaşı döktü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yüreği yanık Bacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN