Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu ailede 50 yaşına kadar yaşayan yok

Anne, oğul, büyük kız, ortanca kız... Hepsi 40 ile 43 yaş arasında yakalandıkları bilinmeyen bir hastalıktan dolayı 50'sinden önce can verdi. Doktorlar "Genetik kaynaklı nörolojik bir hastalık olabilir" diyor

Giriş Tarihi: 7.7.2015
Bu ailede 50 yaşına kadar yaşayan yok
Önce konuşma güçlüğü, ardından baş dönmesi ve yürüme sorunu, sonra yatağa bağlı yaşam mücadelesi, iki ile dört yıl içinde de ölüm... Bütün bunlar Akkaş ailesinin kâbusu... Aile fertlerinin 40'lı yaşlarını aşamadan ölmesine neden olan hastalığın ne olduğu ise belli değil. Anne Nazmiye 42 yaşında, oğul Mehmet 41 yaşında, büyük kız Hüsniye 42, ortanca kız Sultan 42 yaşında iken bu hastalığa yakalandı. Birkaç yıl sonra da hayatlarını kaybetti. Geride aileden tek fert kaldı. O da Almanya'da yaşayan Berrin Temel. Hastalığa yakalanma yaş aralığını şimdilik atlatan 47 yaşındaki Berrin Temel, "Ellerim uyuşuyor" diyerek ölüm korkusunu dile getirdi.

'ELLERİM UYUŞUYOR'
Akkaş ailesinin esrarengiz ölüm kronolojisi anne Nazmiye Akkaş'la başladı. Anne Akkaş 42 yaşında yakalandığı hastalığa 4 yıl sonra, 1986'da yenik düştü. Annenin ölümünden 21 yıl sonra ise Akkaş ailesinin tek oğlu Mehmet Akkaş 2003'te henüz 41 yaşında iken önce konuşma, sonra yürüme yetisini kaybetti. Mehmet Akkaş 2006 yılında henüz 47'sinde yaşama veda etti. Aynı yıl içerisinde ise ailenin büyük kızı Hüsniye Onat yatağa bağımlı hale geldi. O da 2009'da 46 yaşında son nefesini verdi. Annesi, ağabeyi ve ablasını kaybeden avukat Sultan ise diğer ablası ve kendisiyle ilgili kaygılanıyordu. Yatağa bağlı olan ablası Hüsniye'yi hastane hastane dolaştırdı. Doktorlar, "Spino Serebellar' (Sinir sistemi tutulumu. Yürüme güçlüğü, konuşma bozukluğu) olabilir" dediler. Ablasının hastalığına çare ararken aynı kaderi bu kez kendi yaşadı. Zeytinburnu'nda avukatlık yapan Sultan Topalhan da 42 yaşında amansız hastalığa yakalanıp aynen ablası ve annesi gibi 4 yıllık mücadelesinin ardından o da geçtiğimiz mayısta 46 yaşında hayatını kaybetti. "Sıra bize mi geldi acaba" diye düşünerek acılar içinde can veren kardeşlerden geriye sadece Almanya'da yaşayan Berrin Temel kaldı. Ancak Berrin Temel şimdilik hastalığa yakalanma yaş aralığı olan 40- 43'ü atlatmış gözüküyor. Yine de büyük korku yaşayan Berrin Temel, "Ellerim uyuşuyor" diyerek ölüm korkusunu dile getiriyor. Yaşamını yitiren kardeşlerden Sultan Topalhan'ın eşi Kazım Süreyya Topalhan ise şunları söyledi: 40 ile 43 yaş arasında bu hastalığa yakalanıyorlar. Göstermediğimiz doktor kalmadı ama çare bulamadılar. Sadece "genetik kaynaklı nörolojik bir hastalık olabilir" diyor. 4 kardeşten geriye sadece Berrin kaldı. O da Sultan'ın ölümünden sonra 'ellerim uyuşuyor, ben de kendimden korkuyorum' demeye başladı...

ENDİŞELERİNİ SABAH'A ANLATMIŞTI
Ailenin en son ölen ferdi olan Avukat Sultan Topalhan, 2008'de SABAH'a konuşmuştu. O zaman 40 yaşında olan Topalhan, "Tek tek ölüyoruz. Berrin'i her sabah aramadan önce büyük korku yaşıyorum. Ailemin toplu resmine bakıp 'bu öldü, bu öldü, bu ölümü bekliyor, ben ve ablam yaşıyoruz' diye kendi kendime konuşmaya başladım" demişti.

YÜRÜME GÜÇLÜĞÜ KONUŞMA BOZUKLUĞU
2009'da ölen Hüsniye Onat (solda) son dönemlerinde yürüyemez ve konuşamaz hale gelmişti. Kardeşi Sultan Topalhan (üstte) ona bakarken aynı hastalığa yakalandı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu ailede 50 yaşına kadar yaşayan yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN