Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hollandalı'nın vergisi Türkiye'deki hesapta

Vergi dairesinde bir memur 20 milyon euroyu Türk kökenli arkadaşının hesabına aktardı. Para ardından Türkiye'de iki hesaba transfer edilip çekildi

Giriş Tarihi: 9.7.2015
Hollandalı'nın vergisi Türkiye'deki hesapta
Hollanda Vergi Dairesi'nin (Belastingdienst), bir memur tarafından yaklaşık 20 milyon euro dolandırıldığı ortaya çıktı. BBC'nin Türkçe servisinde Yusuf Özkan imzasıyla yer alan habere göre vergiden çalınan paraların bir kısmı Türkiye'deki iki ayrı hesaba gönderildi. Paranın geri kalan kısmına el kondu. Türkiye kökenli olduğu belirtilen zanlı, yolsuzluğu inkâr ediyor. Paraları kayın biraderinden borç olarak aldığını savunuyor. Hollanda basını dolandırıcılık olayının, geçen yıl gerçekleştiğini aktarıyor.Arnhem Vergi Dairesi'nde çalışan 52 yaşındaki bir memur, güvenlik ve kontrol açığını farketti. Bu açıktan yararlanan memur, 19.5 milyon euroyu zimmetine geçirdi. Vergi memuru bu parayı 1 ay içinde Duiven kentinde otel işleten Türkiye kökenli arkadaşının hesabına aktardı. Otel işletmecisi de vergiden çalınan paraların bir bölümünü, Türkiye'de kayın biraderine ait iki hesaba havale etti. Türkiye'deki kayınbirader, paranın 1 milyon 300 bin eurosunu nakit olarak çekti. 1 milyon eurosuna da altın aldı. Vergi Denetleme Kurumu'nun (FIOD) incelemeleri sırasında yolsuzluk ortaya çıkarıldı.

Vergi Dairesi, Türkiye kökenli zanlıların hesabındaki geri kalan paraya el koydu. Zanlılar hakkında da dolandırıcılık suçlamasıyla dava açıldı. Zanlı, dolandırıcılık suçlamalarını reddediyor. Paraları kayın biraderinden borç olarak aldığını savunuyor. Para transferini gerçekleştirilen Rabobank da eleştirilerin hedefinde. Kısa sürede milyonlarca euroluk para transferinin fark edilememiş olması, bankanın kontrol eksikliği olarak değerlendiriliyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hollandalı'nın vergisi Türkiye'deki hesapta
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN