Barajlara 42 bin sazan bırakıldı

Bu sene yağmurlar barajları doldurdu. Balık oranlarının azalması nedeniyle baraj ve göletlere toplam 42 bin yavru sazan salındı

Giriş Tarihi: 10.7.2015
Barajlara 42 bin sazan bırakıldı
İstanbul'daki baraj ve göletlerdeki doluluk oranının yükselmesiyle birlikte Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü ekipleri balık oranlarının azaldığı su kaynaklarına toplam 42 bin yavru sazan bıraktı. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın 2015 yılı yatırım programında yer alan 'Balıklandırma Projesi' kapsamında harekete geçen İl Müdürlüğü, sazan sayısında azalma görülen göletlere pullu sazan balığı takviyesi yaptı. Hayvan Sağlığı, Yetiştiriciliği ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğü ekipleri, Akdeniz Su Ürünleri Araştırma Üretim ve Eğitim Enstitüsü Müdürlüğü'nde üretilmiş olan pullu sazan yavrularını Beykoz ve Şile'de bulunan iç su kaynaklarına bıraktı. İstanbul Gıda Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Hamit Aygül'ün de bizzat katıldığı balıklandırma çalışmalarında, Beykoz'un İsaklı, Bozhane, Paşamandıra, Cumhuriyet, Kanlıdere, Mahmut Şevket Paşa göletleri ile Şile'nin Saklıgöl rezervuarlarına toplam 42 bin pullu sazan yavru takviyesi yapıldı.

"EKOLOJİK DENGEYİ KORUMALIYIZ"
İl Müdürü Hamit Aygül, bakanlığın başlatmış olduğu projeyi İstanbul'da başarıyla uyguladıklarını belirterek, projenin amacının iç sularda azalan balık sayısını artırmak ve amatör balıkçılığı geliştirmek olduğunu söyledi. İnsanların çevreyi bilinçsizce kirletmesi ve yine bilinçsizce avlanma nedeniyle birçok su ürününün tükenme noktasına geldiğini vurgulayan Aygül, "Doğadaki ekolojik dengeyi mutlaka korumak zorundayız. Balıklandırma Projesi çerçevesinde özellikle baraj, göl ve akarsularımızdaki balık türlerini sıkı takibe aldık. Zira balıksız su, insansız şehre benzer. Amatör balıkçılarımızın, bırakmış olduğumuz bu balıkları 1.5 yıldan önce avlamaması gerekir" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Barajlara 42 bin sazan bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN