Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İnsanlık adına yardım etti diye davalık oldu

Eli kesilen Suriyeli çocuğu hiçbir hastane kabul etmeyince, kendi oğlu gibi kayıt yaptırıp ameliyat ettiren Halit Yıldız'a dolandırıcılık davası açıldı

Giriş Tarihi: 12.7.2015
İnsanlık adına yardım etti diye davalık oldu
Bıçakla elini kesen 11 yaşındaki Suriyeli komşusunu 8 devlet hastanesine götüren Halit Yıldız, yabancı uyruklu ve kimliksiz diye tedavi yapılmayınca çareyi, talihsiz çocuğu kendi oğlunun kimliği üzerinden ameliyat ettirmekte buldu. Yıldız'a bu yüzden dolandırıcılık davası açıldı. Olay bir süre önce İstanbul'da yaşandı. Halit Yıldız, komşuları Suriyeli 11 yaşındaki Şervan Dilo'yu sokakta eli kanlar içerisinde kendisine koşarken gördü. Yıldız, ailesi ile Suriye'deki savaştan kaçarak Türkiye'ye sığınan çocuğu arabaya atıp Sultançiftliği Devlet Hastanesi'ne götürdü. Hastane ise çocuğun kimliksiz ve yabancı uyruklu olması sebebiyle tedavi yapamayacaklarını söyledi. Yıldız daha sonra Haseki, Cerrahpaşa ve Vakıf Gureba'nın da aralarında bulunduğu 8 hastane dolaştı. Bazıları kimliği olmadığı için bazıları ise ücret almadan tedavi yapamayacaklarını söyleyerek geri çevirdi. Bir hastane çocuğun Suriyeli olduğu öğrenilince Halit Yıldız'a 24 bin lira masraf çıkardı. Bu parayı ödeyemeyeceğini söyleyen yardımsever adam, son olarak Şişli Etfal Hastanesi'nin yolunu tuttu.

ÇOK KAN KAYBETMİŞTİ
Şervan Dilo bu esnada çok kaybetmişti. Bu hastanede de zorluk çıkarılacağını anlayan Yıldız, kanlar içerisindeki çocuğu kendi oğlu Muhammed Can'ın kimliği ile hastaneye kaydettirdi. Hemen tedavisine başlanan ve acil olarak ameliyata alınıp eli dikilen çocuk, narkozun etkisinden kurtulduğu anda adını soran doktorlara Şervan Dilo deyince gerçek anlaşıldı. Hastane yönetiminin şikâyetçi olması üzerine hastane karakoluna alınan Halit Yıldız, insanlık adına eli kan içinde kalan Suriyeli çocuğu hastane hastane hastane dolaştırdığını çok kan kaybetmesi üzerine de çareyi oğlunun üzerine kaydettirmekte bulduğunu söyledi. SABAH'ın konuştuğu Halit Yıldız, "8 hastane gezdik. Çocuk çok kan kaybetmiş, ben de çok yorulmuştum. Anestezi sonrası doktorlar adını sorunca Şervan Dilo demiş. Hastane şikâyetçi oldu. Ben de olanları anlattım" dedi. Yardımsever adam hakkında, "kamu kurum ve kuruluşlarının zararına dolandırıcılığa teşebbüs" suçlaması ile dava açıldı. Serbest bırakılan Yıldız ilerleyen günlerde ağır ceza mahkemesinde hâkim karşısına çıkacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İnsanlık adına yardım etti diye davalık oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN