Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızını kocası kaçırdı mahkeme geri verdi

Ukraynalı Oksana Rudnytska, Kuşadası'nda tanışıp evlendiği ancak bir süre sonra ayrıldığı Türk eşinin kaçırdığı kızını almak için açtığı davayı kazandı. Oksana, "Kavuşacağımız anı iple çekiyorum" diyor

Giriş Tarihi: 12.7.2015
Kızını kocası kaçırdı mahkeme geri verdi
Ukraynalı radyoloji doktoru Oksana Rudnytska, Türk eşinin kaçırdığı 4 yaşındaki kızının iadesi için açtığı davayı kazandı. İade kararı, Yargıtay tarafından da onandı. İki yıldır görmediği kızına kavuşmak için sabırsızlanan Oksana, "Onu çok özledim. Karşılaşma anımızı hayal bile edemiyorum" dedi. Ukraynalı radyoloji doktoru Oksana Rudnytska (31) 6 yıl önce tatil için geldiği Kuşadası'nda rehber Rıza Barış (35) ile tanıştı. İlk görüşte aşık olan ve 2009'da evlenen çiftin, 2 yıl sonra bir de kızları oldu. Ancak bir süre sonra çiftin arası bozuldu. Bunun üzerine Kuşadası 3. Aile Mahkemesi'ne boşanma davası açan Oksana Rudnytska, kızı Eva ila birlikte Ukrayna'ya döndü. Yaklaşık iki yıl önce de eşini, kayınpederini ve kayınvalidesini görmek için kızı ile birlikte Ukrayna'dan Aydın'ın Germencik ilçesine geldi. İddiaya göre bu sırada Rıza Barış Eva'yı kaçırdı.

HUKUKİ BİR ENGEL KALMADI

Defalarca Türkiye'ye gelmesine ve tüm girişimlerine rağmen kızını bir daha göremeyen gözü yaşlı anne, avukatı Güzide Atalay aracılığıyla Germencik Asliye Hukuk Mahkemesi'ne başvurarak, kızının iadesini istedi. Geçen yıl sonuçlanan davada mahkeme, Eva Barış'ın 5217 sayılı yasa ve uluslararası çocuk kaçırmanın hukuki veçhelerine dair Lahey Sözleşmesi gereğince, annesiyle birlikte yaşadığı Ukrayna'ya iadesine karar verdi. Mahkeme ayrıca kararın, kesinleşmesinin ardından, Adalet Bakanlığı Uluslararası Hukuk ve Dış İşleri Genel Müdürlüğü'ne bildirilmesi de karara bağladı. Baba Rıza Barış ise bu kararı avukatı aracılığıyla temyiz etti. Ancak Yargıtay 2. Hukuk Dairesi de yerel mahkemenin kararını onadı. Kararın kesinleşmesiyle birlikte, 2 yıl sonra kızına kavuşacak olan Oksana, 4 yaşına gelen kızını 2 yıldır görmediğini belirterek, "Kızıma kavuşacağım anı sabırsızlıkla bekliyorum. Onu çok özledim" derken avukatı Güzide Atalay ise, "Çocuğunun alınmasında hukuki bir engel kalmadı. Bundan sonra Ukrayna ile Türkiye arasındaki prosedür işleyecek. İki devlet arasında yazışmalar sonunda da Eva'nın iadesi yapılacak. Kararı Ukrayna Konsolosluğu da istedi. Onlara da gönderdik. Müvekkilim Ukrayna mahkemesinde eşinden boşandı. Türkiye'de görülen boşanma davası ise hâlâ sürüyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızını kocası kaçırdı mahkeme geri verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN