Türkiye'nin en iyi haber sitesi

80'inde kök hücre nakli

Hem kök hücre toplanma güçlüğü hem de ölüm riskinin yüksekliği nedeniyle 65-70 yaş limiti koyulan kök hücre tedavisi, İzmir'de 80 yaşında bir hastada gerçekleştirildi

Giriş Tarihi: 14.7.2015
80'inde kök hücre nakli
İki çocuk 3 torun sahibi İzmirli emekli ziraat mühendisi 80 yaşındaki Erkan Barbüken'e, 2011'de Ege Üniversitesi Hastanesi'nde "Hodgkin lenfoma" tanısı kondu. 8 kür kemoterapi alan Barbüken, süreci kontrollerle geçirdi. Ancak geçen yıl hastalığı tekrarladı ve yeniden kemoterapiye başlandı. Yalnız bu kez tedavi yanıt vermedi. Bunun üzerine Barbüken'e kök hücre nakline karar verildi. İki kez kök hücre toplama işlemi yapılıp yeterli düzeyde hücre toplanamayan Barbüken, İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi'ne başvurdu. Otolog kök hücre nakli için yatırılan Barbüken'den 4 seansta kök hücre toplanabildi. Ardından da Barbüken'in tedavisi için start verildi. Yüksek doz kemoterapiye başlanan Barbüken'e 23 Haziran'da kök hücre nakli gerçekleştirildi.

DURUMU ÇOK İYİ
İzmir Kent Hastanesi Kemik İliği Nakli Merkezi Sorumlusu Prof. Dr. Gürhan Kadıköylü, şunları söyledi: "Yüksek ölüm riski nedeniyle kök hücre naklinde 65-70 yaş limit kabul edilir. Yüksek doz kemoterapi verebilmek için bu nakil şarttı. 4 seansta kök hücre toplayabildik ama sonuç başarılı, hastamız çok iyi. Burada önemli nokta 80 yaşındaki bir hastaya otolog kök hücre nakli yapmak. Böyle durumlarda hastanın performans durumu, yandaş hastalıkları önemli. Buna dikkat etmek ve bu hastalara sonuç alınabilecek tedavi şansı yaratmak gerekir. Biz de böyle yaptık. Hastamızda nakilden sonra 10'uncu günde kemik iliği çalışmaya başladı. Hastamız gayet iyi, birkaç güne taburcu edeceğiz, hastalığın durumunu tekrar bir ay sonra görüntüleme ve fizik muayene ile değerlendireceğiz."

'BOMBA GİBİ OLACAĞIM'
Hastalığının tesadüf sonucu saptandığını ifade eden Erkan Barbüken, "Çok şanslı biriyim. Ziyaretine gittiğim doktor arkadaşım, koltuk altımda çıkan bezeden biyopsi yaptırdı ve geç kalınmadan tedaviye başlandı. Her şey yolunda gitti. Hastalık nüksettiğinde de kök hücre nakli için kesin çözüm dediler. 80 yaşında kök hücre nakli oldum. Şimdi bombacığım, yakında bomba gibi olacağım" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
80'inde kök hücre nakli
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN