Lefter'in meyhane esareti bitti

Futbol efsanesi Lefter'in Büyükada'da sahibi Galatasaraylı olan bir meyhanenin önüne konulan heykeli, ailenin açtığı dava sonucu kaldırıldı. Heykel ailenin isteğiyle başka bir yere konulacak

Giriş Tarihi: 14.7.2015
Lefter'in meyhane esareti bitti
Fenerbahçe ve Türk futbolunun efsanesi Lefter Küçükandonyadis'in Büyükada'daki sahibi Galatasaraylı bir işletmecinin meyhanesinin önüne konulan heykeli, 15 ay sonra, ailenin açtığı dava sonucu kaldırıldı. "Meyhaneye meze yapıldığı" iddia edilen Lefter'in heykeli, ailenin isteği doğrultusunda yeni yerine konulacak.

'BABA SENDE İÇ..' DENİLİYORDU
Heykel, "Fıstık Ahmet'in Yeri" isimli meyhanenin sahibi Ahmet İsmail Tanrıverdi ile aileyi karşı karşıya getirmişti. Alkol alanların, heykele "baba hadi sen de iç" diyerek rakı döktüğünü, ağzına sigara yerleştirdiğini savunan aile, şikayetçi olmuştu. 1265 ada esnafından da imza toplanıp Cumhurbaşkanı, Başbakan, Fenerbahçe Spor Kulübü, Adalar Belediyesi ve Adalar Metropoliti'ne gönderildi. Aile, 2012'de Büyükada'da toprağa verilen Lefter heykelinin "reklam amacıyla meyhaneye meze yapıldığını" iddia etti. "Sigara, içki içmeyen bir adamın heykelinin meyhanenin önüne konularak taciz edilmesi içimizi acıtıyor" diyen aile, heykelin kaldırılması için yürütmenin durdurulması talebiyle dava açtı. Adalar Belediyesi'nin aldığı meclis kararı ve heykelin konulan yerinden kaldırılmasıyla ilgili açılan davada İstanbul 7. İdare Mahkemesi yürütmenin durdurulması kararı verdi. Karar, Adalar Belediyesi'ne gönderilince Lefter'in heykeli konulduğu meyhanenin önünden önceki gün kaldırıldı.

ŞU ANDA DEPODA BEKLETİLİYOR
Ada'daki Ayanikola semtinde bulunan belediyeye ait yediemin deposuna konulan heykelin, Adalar Belediye Meclisi'nin alacağı karar uyarınca, ailenin isteği doğrultusunda yeni yerine konulacağı bildirildi. Lefter'in eşi İstavrini Küçükandonyadis, "Meyhane sahibi fanatik Galatasaray'lı ve mekanın önündeki direğe sarı kırmızı bayrak asmış. Lefter'in heykelinin Galatasaray bayrağının altında olması da içimizi acıtıyordu. Eşim de meyhane sahibini pek sevmezdi. Karar hepimizi çok sevindirdi. Şimdi belediye meclisi bizim isteğimiz doğrultusunda Lefter'in heykelini başka bir yere koyabilir" diye konuştu. Lefter'in kızı Aliki Balkan, "Biz heykelin Büyükada Meydanı başta olmak üzere 7 farklı yere taşınabileceğine ilişkin önerilerimizi sunmuştuk. Hiçbiri dikkate alınmamıştı" derken, damadı Mehmet Balkan da "Meyhane sahibi heykeli ticari bir metaya dönüştürmüştü. Çıkan kararla adalet yerini buldu" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lefter'in meyhane esareti bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN