Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabuncakis'in torunları 141 yıllık markanın peşinde

Osmanlı'dan bu yana faaliyet yürüten Sabuncakis çiçekçiliğin dördüncü kuşak varisleri, markayı hileli ele geçirdikleri iddiasıyla ortakları aleyhine açtıkları tescil davasını kazandı

Giriş Tarihi: 20.7.2015
Sabuncakis'in torunları 141 yıllık markanın peşinde
1870 yılında babası İstavro'nun 500 Osmanlı altını vererek iş kurması için İstanbul'da bulunan bir akrabasının yanına gönderdiği İstirati Sabuncakis, Beyoğlu'nda bir çiçekçi dükkanında çırak olarak çalıştı. 4 yıl sonra ise ayrılarak kendi markasını kurdu. Yunanistan'ın Midilli Adası'nda 1948'de "Sabuncakis" markasıyla bir sabun fabrikası açan baba İstavro, oğlu İstirati'yle de zaman zaman görüşüyor, işleri takip ediyordu. İstanbul'da kısa sürede büyüyen Sabuncakis Çiçekçilik, hem Osmanlı döneminde hem de Cumhuriyet döneminde alanında çiçek, çelenk yapan tek ve ilk şirket oldu. Cumhuriyetin ilk yıllarında açılan Ankara Çubuk Barajı, Hipodrum gibi dev projelerin peyzaj ve çiçeklendirme işlerini de yaptı. Atatürk'ün cenazesindeki çelenkler ile Anıtkabir'deki tüm anmalarda da Sabuncakis markası vardı.

İNTERNETTE SATIYOR
Sabuncakis'ler, 1965'te çırak olarak yanlarına aldıkları Eyüp Daştan ile kardeşleri Ömer ve Nuri'ye bir süre sonra şirketin yüzde 25 hissesini verdi. Yüzde 25 hisse de Sabuncakis'lerin Rum bir arkadaşındaydı. Yüzde 50 hissesi Sabuncakis'lerde bulunan şirket Sabaş Çiçekçilik A.Ş. adıyla faaliyetini sürdürüyordu. Rum ortak ölünce hisselerini Daştan kardeşler aldı. Böylece şirketteki hisseler Daştan kardeşler ve Sabuncakisler arasında eşitlendi. Ancak, Daştan kardeşler bir süre sonra Daştan Limited adında yeni bir şirket kurup, iddiaya göre Sabuncakis markasını bu şirket üzerinden kullanmaya başladı. Sabuncakislerin dördüncü kuşak temsilcisi Evi Sabuncaki ise Daştan kardeşlerin markayı hileli bir şekilde şirket üzerine geçirdiği iddiasıyla İstanbul 4. Fikri ve Sınai Hakları Hukuk Mahkemesi'nde dava açtı. Evi Sabuncakis ailesi adına açtığı marka tescil davasını kazandı. Ayrıca Daştan kardeşlere tazminat davası da açan Sabuncakis, şimdi bunun sonucunu bekliyor. Aile, maddi olanakları olmadığı ve dükkânları elinden alındığı için şimdi Sabuncakis markasıyla ancak internetten satış yapabiliyor. Hem Osmanlı döneminde hem de Cumhuriyetin ilk yıllarında Türkiye'nin aranan çiçekçisi olan Sabuncakisler internet satışlarıyla ayakta durmaya çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabuncakis'in torunları 141 yıllık markanın peşinde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN