Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ada vurguncusu

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Ada vurguncusu

Almanya'daki bir banka ile Türkiye'de ortağı olduğu şirketi Alman eşiyle birlikte dolandıran Nebiye Elmas'ın, Ayvalık'taki Lale Adası'nda 50 milyon lira değerinde 50 parselin sahibi olduğu ortaya çıktı

Gurbetçi Nebiye Elmas, 70'li-80'li yıllarda Almanya'da Wolks Bankası'nda memurdu. Evliyken Alman mafyasından "Wennekamp" olarak bilinen Georg Christoph Dr. Von Carlowitz'le ilişki yaşadı. Bir süre önce öldüğü ifade edilen Wennekamp, bu ilişkiyi kullanıp bankadan 39 milyon lira kredi çekti. Parayla da Balıkesir Ayvalık'ta Cunda Adası'na bağlı 190 dönümlük Lale Adası'nı satın aldı. Ada, kurulan Güneş Yat İşletmeciliği Turizm Sanayi ve Ticaret Şirketi'ne tescil ettirildi. Üç ortaklı şirkette Elmas'ın kocası Zafer Çankaya küçük hisseye sahipti. Büyük hisse ise Wennekamp'ındı. Üçlü, 15 yıl önce Türkiye'ye geldi. Adada villalar yapıldı. Aynı dönemde Elmas, Çankaya'dan boşanıp Wennekamp'la evlendi.

SAHTE İMZALARLA...

Bir süre sonra, kredi borcu ödenmeyince banka villalara haciz yoluna gitti. Elmas, bankayla satılan her villanın yarı parasını bankaya verme şartıyla anlaştı. Ancak 600 bin liraya sattığı villaların rayiç bedelini 60 bin lira gösterdi. Bankaya bu bedelin yarısını gönderdi. Banka, yeniden dolandırıldığını anladı. Villalar üzerindeki yüzde 49'luk alacağını VBT adlı bir Türk şirketine sattı. Bu gelişmenin ardından Çankaya, ortaklıktan ayrıldı. Elmas, eski eşinin hissesini satın aldı ve şirkette pay sahibi oldu. İddiaya göre; şirketin sermaye artırımı sırasında Elmas, Wennekamp'ın ve diğer ortakların imzasını taklit ederek sahte evrakla şirketin yüzde 99'unu kendi üstüne geçirdi. Durumu fark eden VBT, Elmas hakkında İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Dilekçede "Ortaklar genel kurul kararı sahtedir" denildi. Bunun üzerine Elmas, Ayvalık'ta gözaltına alındı. Elmas, ifadesi alınhdıktan sonra serbest bırakıldı. Şu an Elmas'ın yüzde 99'unu ele geçirdiği şirketin adada 50 milyon lira değerinde 50 parseli var.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ada vurguncusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN