Everest'e elini Annapurna'ya ayağını bıraktı

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Everest'e elini Annapurna'ya ayağını bıraktı

Aydın Irmak, dört el ve üç ayak parmağını dağcılık aşkına kurban etti. Ameliyat olup yürümeye başlayan çılgın dağcı, Zadar'dan Fethiye'ye 2 bin 200 km pedal çevirecek

ABD'ye 22 yaşında göç eden Aydın Irmak, taksi şoförlüğü yaparken üniversite eğitimi aldı. Endüstriyel tasarım üzerine iş kuran Irmak, 11 Eylül saldırısının ardından ticareti bıraktı. Birkaç yıl Güney Amerika'da dolaştı, aktörlük ve yazarlık yaptı. Kuzey Kutbu'na bisiklet ile gitme fikrini hayata geçirebilmek için yollara düştü. Kuzey Kutbu'na ulaşamadı ama bisikletle 19 ülkeyi gezdi. Son durağı olan Nepal'de bisikletle Everest'e çıkmaya karar verdi. Yetkililer izin vermeyince Everest'e bisikletsiz çıktı.

ELİ KANGREN OLDU
Üç yıl önce Everest'e tırmanan Irmak'ın sağ elinde ciddi hasar oluştu. İstanbul'da 3 ay tedavi gördü, kangren olan sağ elin büyük bir kısmı kurtarıldı. Ancak 4 parmağı ilk boğumdan itibaren koptu. Irmak, buna rağmen, çok sevdiği dağcılıktan kopmadı. Everest'ten sonra dünyanın en yüksek ikinci dağı olan K2'ye çıkmak için geçen yıl 13 Nisan'da Taksim'den bisikletle yola çıktı. Irmak, geçen yıl 27 Temmuz'da 8 bin 611 metrelik zirveye ulaştı. K2 Dağı'nın 6 bininci metresine kadar bisikletle tırmanan ilk kişi olan Irmak, daha sonra, 8 bin 91 metre yüksekliğinde, dünyanın tırmanılması en ölümcül dağı olarak bilinen Annapurna Dağı'nı hedef seçti. Bu yıl 24 Mart'ta bu dağın da zirvesine çıktı.

13 KİŞİDEN 2'Sİ ÖLDÜ

Irmak, Annapurna zirvesi dönüşünde planlanan zamanda geri dönüş yapamadıklarını belirterek, "Sabahın ilk ışıkları ile hareket eden ekip aynı gün akşam üzeri 4'üncü kampa ulaşabildi. 13 kişiden 2'si öldü. 4 kişi dondu. Ben de 3 ayak parmağımı yitirdim" dedi. Ameliyatla 3 ayak parmağı kesilen Irmak, yeni hedefinin, doğanın korunması çağrısı için Hırvatistan'ın Zadar şehrinden Fethiye'ye bisikletle gitmek olduğunu söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Everest'e elini Annapurna'ya ayağını bıraktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN