Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yurtdışından online doktor randevusu

Yurtdışından İstanbul'daki doktorlarla görüşüp, randevu almak artık mümkün olacak. İngilizce, Arapça ve Rusça hizmet verecek internet sitesi sayesinde, kamu hastaneleri de sağlık turizmine önemli katkı sağlayacak

Giriş Tarihi: 22.7.2015
Yurtdışından online doktor randevusu
İstanbul'da 16 hastaneyi bünyesinde barındıran İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği, bu ay sonundan itibaren internet üzerinde yabancı hastalar için randevu sistemine geçiyor. İngilizce, Arapça ve Rusça yayın yapan internet sitesi üzerinden randevu alacak yabancı hasta, seçtiği doktorla online görüşme yaparak sıkıntısını anlatacak, kendi ülkesindeki raporları dijital ortamda paylaşabilecek. Sistemde, yabancı hastanın otel, ulaşım hastane rezervasyonları da yapılacak. Sistem sayesinde devlet hastanelerinin de 2023'te 20 milyar dolara (50 milyar lira) ulaşacak sağlık turizmi pazarından önemli pay alacağını belirten İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Doç. Dr. Kemal Memişoğlu, elde edilen gelirle hastanelerin tıbbi cihazlarının alınacağını söyledi. İstanbul Anadolu Kuzey Kamu Hastaneleri Birliği'nin İstanbul Kalkınma Ajansı desteğiyle gerçekleştirdiği sağlık turizmi projesi Healthcarist, ay sonundan itibaren Dr. Siyami Ersek Göğüs, Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde uygulanmaya başlıyor. İngilizce, Rusça ve Arapça yayın yapan www. healthcarist.com adresine girecek yabancı hastalar, kendi ülkelerinden aracısız olarak online muayene randevusu alabilecek. Yabancı hastalar kendi ülkesinde yaptırdığı tüm tıbbi tahlil ve raporları, İstanbul'daki doktoruna sistem üzerinden gönderebilecek. Gerekli durumlarda yabancı hasta ile doktor arasında çevirmenler yardımıyla online görüşme de yapılabilecek. Randevu alan hasta, otel, ulaşım hizmetlerini de sistem üzerinden karşılayabilecek.

HAVALİMANLARINDA REKLAM

Memişoğlu, "Maalesef daha önce, fiziki altyapılar Türkiye'de çok gelişmediği için sağlık turizmini ön plana çıkaramamıştık. Ama şimdi Türkiye'de 2018'de nitelikli yatak oranı yüzde 100'e ulaşacak. Hastanelerimizin bütün altyapısını yeniliyoruz. Yeni hastaneler, şehir hastaneleri kuruluyor. Türkiye'nin 2023 vizyonunda sağlık turizmi önemli bir gelir kaynağı olacak diye hedefleniyor. Bunun altyapısının şimdiden hazırlanması öngörüsüyle bu projeye başladık. Healtcarist'in gelecekte Türkiye'nin sağlık turizmi markası olmasını hedefliyoruz" dedi. Memişoğlu, "Kamu, sağlık turizmi gelirlerinin çok az bir kısmına sahip. Yüzde 10 bile değil kamunun sağlık turizmindeki payı. Kamu, altyapı ve fiziki şartlar düzeldikçe bu alanda öne çıkacak. Türkiye'nin 2023 hedefi sağlık turizmi pazarının 20 milyar dolara çıkması. Kamu olmadan bu seviyeye nasıl çıkacağız? Biz kamuyu buna yetiştirmeye çalışıyoruz şu anda" diye konuştu. Memişoğlu, sistemin internet üzerinden reklamlarının yapılacağını ayrıca havalimanlarında billboard çalışması yapılacağını söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yurtdışından online doktor randevusu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN