Türkiye'nin en iyi haber sitesi

9 bin nüfuslu ilçenin 80 bin nüfuslu mahallesi!

TÜRKİYE'nin tek ada ilçesi olan 9 bin 500 nüfuslu Marmara İlçesi'nin, ada olan Avşa Mahallesi yaz aylarında tatilcilerin akınına uğruyor.

Giriş Tarihi: 24.7.2015 15:11 Güncelleme Tarihi: 24.7.2015 15:14
9 bin nüfuslu ilçenin 80 bin nüfuslu mahallesi!
Kış aylarında 2 bin 500 kişinin yaşadığı Avşa'da şu anda 80 bin kişi tatil yapıyor. Marmara Belediye Başkanı Ak Partili Süleyman Aksoy, "Avşa bizim ada mahallemiz. Denizi, kumu ve güneşi ile tatil yöresi olan Avşa'da nüfus Ramazan Bayramı'nda 100 bine ulaşmıştı. Nüfusu ilçemizin 16 katı olan Avşa'da su ihtiyacını deniz suyu arıtılarak karşılanıyor. Tesis ihtiyaca cevap vermediği için kapasitesini artırdık" dedi.

Balıkesir'in Marmara İlçesi'ne bağlı Avşa, yazları İstanbul'dan tatilci akınına uğruyor. Kış aylarında 2 bin 500 kişinin yaşadığı Avşa'da Ramazan Bayramı'nda bu sayı 100 bine ulaştı. Şu anda 80 bin kişinin tatil yaptığı Avşa'da, içme suyu ihtiyacı deniz suyunun arıtılması ile karşılanıyor. Arıtma tesisinin de artık ihtiyaca cevap vermediğini belirten Marmara Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, şunları söyledi:

"Ada olan ilçemizin nüfusu 9 bin 500 kişiden oluşuyor. Bunun 2 bin 500'ü daha önce belde olan ve yapılan son yerel seçimlerden sonra mahalle statüsüne geçen Avşa'da yaşıyor. Avşa İstanbul'a yakınlığı ile tatilcilerin ilgi odağı. Şu anda bu adada 80 bin kişi tatil yapıyor. Ramazan Bayramı'nda bu sayı 100 bine ulaştı. Avşa su ihtiyacını denizin arıtılması ile karşılıyordu. Artan nüfus karşısında tesisin kapasitesini 1 milyon TL harcayarak 4 bin 100 tona çıkardık. Avşa'da ayrıca yatak sıkıntısı çekildiği için 40 bin ek yataklı tesislerin kurulmasına izin verdik."

Belediye Başkanı Süleyman Aksoy, Avşa'da sahilin temiz tutulması için özel görevlendirmeler yaptıklarını, mahallenin temizlenmesi için de 6'sı büyük kamyon olmak üzere 7 çöp aracının 24 saat boyunca çalıştığını söyledi.

Bu arada Avşa'ya İDO tarafından İstanbul'dan haftanın her günü ortalama karşılıklı olarak hızlı feribot ve deniz otobüsü ile 5'er sefer yapılırken, BUDO tarafından Erdek'ten Avşa'ya her gün 2 seferle yolcu taşınıyor.

Avşa'ya ayrıca Erdek ve Tekirdağ'dan özel şirketlere ait arabalı vapurlar da yolcu ve araç taşımacılığı yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
9 bin nüfuslu ilçenin 80 bin nüfuslu mahallesi!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN