Akdeniz'de yine göçmen faciası

2015'te Afrika'dan Avrupa'ya geçmeye çalışan bin 800 göçmenin öldüğü Akdeniz benzer faciaya sahne oldu: Libya'dan kalkan mülteci gemisindeki 40 kişi öldü

Giriş Tarihi: 25.7.2015
Akdeniz'de yine göçmen faciası
Libya'dan hareket edip Avrupa'ya ulaşmak isteyen, içinde en az 120 kişinin bulunduğu bir göçmen teknesi Akdeniz sularında battı. Yaklaşık 40 kişi hayatını kaybetti. İngiliz BBC kanalına konuşan Birleşmiş Milletler (BM) ve uluslararası yardım kuruluşları yetkilileri, çarşamba günü Libya açıklarından yola çıkan teknenin battığını, çıkan kaosta denize düşenlerden bazılarının boğulduğunu söyledi. BM Göçmenlik Bürosu Sözcüsü Federico Fossi, Sicilya'ya ulaşan göçmenlerin ifadelerine dayanarak 35-40 kişinin boğularak öldüğünü bildirdi. Boğulanlar arasında kadın ve çocuklarında bulunduğu, kurtarılan 90 kadar kişinin ise ertesi gün İtalya'ya vardığı kaydedildi. Saatlerce denizde kalan göçmenlerin bölgeden geçen ticari bir gemi tarafından kurtarıldığı belirtiliyor.

BU YIL 60 BİN KİŞİ DENEDİ

BM, bu yıl 60 bin kişinin Kuzey Afrika'dan Avrupa'ya geçmeye çalıştığını ve bin 800 insanın bu tehlikeli yolculuk sırasında hayatını kaybettiğini duyurdu. BM, bu rakamın geçen yıl aynı dönemde yaşanan ölümlerin 20 kat fazlası olduğuna dikkat çekiyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Akdeniz'de yine göçmen faciası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN