İkizlere 20 yıl arayla aort kapağı ameliyatı

Hasan ve Hüseyin Bilgili kardeşler aynı okula gitti, aynı gün evlendi, eşlerinin isimleri bile aynı. Kader, ikizleri sağlık sorunları noktasında da buluşturdu. Kardeşlere 20 yıl arayla aort kapağı ameliyatı yapıldı

Giriş Tarihi: 28.7.2015
İkizlere 20 yıl arayla aort kapağı ameliyatı
Hep derler ya "İkizlerden birinin canı yandığında, diğerininki de yanar; biri ağladığında diğeri de ağlar" Doğru mudur bilinmez ama 37 yaşındaki ikizler Hasan ve Hüseyin Bilgili doğduklarından beri hep aynı şeyleri yaşadı. Aynı okullara gittiler, aynı gün dünya evine girdiler, eşlerinin adı aynı ve en sonunda da kader onları aynı ameliyatta birleştirdi. İki kardeş 20 yıl arayla aort kapak ameliyatı oldu.

YÜKSEK LİSANSA KADAR BİRLİKTE...

Hasan ve Hüseyin Bilgili, 37 yıl önce yarım saat arayla dünyaya geldi. Doğum öncesi tetkikler şimdiki gibi değildi. Ailesi, bebeklerin ikiz olacağını bilmiyordu. İlk önce Hasan Bilgili doğdu. Ardından da Hüseyin Bilgili. Doğdukları andan itibaren hep birlikteydiler. Ana okulundan yüksek lisansa kadar aynı okullarda okuyup, din öğretmeni oldular. Aynı gün evlendiler hatta eşlerinin adı bile aynı. Hayatları boyunca birinin yaşadığını diğeri de yaşadı. Hastalıklar ve ameliyatlar da dahil. Çocukluk çağından beri kalbinde sorun olan Hüseyin Bilgili yaklaşık 20 yıl önce aort kapak ameliyatı oldu. Hüseyin Bilgili, "Aort kapak ameliyatının ardından da 3 yıl önce mitral kapak ameliyatı oldum. Hasan'a kontrole gelmesinin iyi olacağını söylüyordum. Ama o hastaneye gitmek istemiyordu" dedi. Kontrole gitmek istemese de Hasan Bilgili'nin çabuk yorulma ve çarpıntı gibi şikayetleri yolunu Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Prof. Dr. Cem Alhan ile kesiştirdi. Tetkiklerle Hasan Bilgili'nin de ikizi gibi aort kapak ameliyatı olması gerektiği belirlendi. Hasan Bilgili "Kardeşim 20 yıl önce aynı ameliyatı oldu. Başlarda biraz endişeliydim. Öğrencilerimin karşısına sağlıklı çıkmak için ameliyata girdim" diye konuştu.

'KALBİN ATIŞI ALL AH'IN MUCİZESİ'
Prof. Dr. Cem Alhan ve ekibinin gerçekleştirdiği kapak değişimi ameliyatı, kapalı yöntemle yapılıyor. Hasan Bilgili ameliyattan kısa süre sonra sağlığına kavuşmanın mutluluğunu yaşadığını belirterek "İnsan kalbinin atışının Allah'ın bir mucizesi olduğuna inanıyorum. Şimdi çok sükür kardeşim de ben de çok sağlıklıyız" dedi. Aynı ameliyatı geçiren ikizlerin bu sorunu ilk bakışta sanki genetik bir sorun gibi gözüküyor olsa da asıl neden çok daha farklı. Ameliyatı gerçekleştiren Alhan, "Hasan ve Hüseyin Bilgili çocukken romatizmal ateşe neden olan bir hastalık geçirmiş. Çocuklukta geçirilen bu enfeksiyonel hastalık, gerekli tedavi uygulanmazsa kalp kapaklarını etkiliyor. Kapaklara verdiği hasar ise 20 yıl sonra hissedilebilecek düzeye geliyor. Hüseyin Bilgili'nin kalp kapağı durumdan daha çabuk etkilendiği için ameliyata daha erken ihtiyaç duyuluyor. Hasan Bey de aralarında 20 yıl olsa da aynı kaderi paylaşıyor" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İkizlere 20 yıl arayla aort kapağı ameliyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN