Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Projeci padişahın hayatı kitap oldu

Tanzimat'ın mimarlarından olup trenden, telgrafa onlarca ilki hayata geçiren Abdülmecid'in hayatı "Sultan Abdülmecid ve Dönemi" adlı kitapta toplandı

Giriş Tarihi: 29.7.2015
Projeci padişahın hayatı kitap oldu
TBMM Milli Saraylar ve İBB Kültür A.Ş., vefatının 154'üncü yılında Sultan Abdülmecid'in hayatına ışık tutan bir kitap yayımladı: "Sultan Abdülmecid ve Dönemi 1823-1861" isimli kitap, Osmanlı'nın Batı'ya açılan kapısı Tanzimat'ın mimarlarından olan otuz birinci Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid'in hayatı ve dönemindeki gelişmeleri ele alıyor. Dr. Kemal Kahraman tarafından yayıma hazırlanan kitap, başta Milli Saraylar'ın arşivi olmak üzere birçok arşivden temin edilen fotoğraflarla destekleniyor. Kitapta yer alan bilgilere göre; yeniliklerin ve ilklerin sultanı olan Abdülmecid, 38 yıllık ömründe 22 yıl saltanat sürdü. Babası II. Mahmud'un başlattığı köklü değişimleri devam ettiren Sultan Abdülmecid, birçok ilke imza atarken Batı'yı taklit eden reformlarıyla da eleştirildi. Son dört Osmanlı padişahının da babası olan Abdülmecid, Fatih'ten beri dört asır boyunca kullanılan Topkapı Sarayı'nı terk edip Dolmabahçe Sarayı'nı yaptırarak değişimi saraydan başlattı.

İLK BORÇLANMAYI DA GÖRDÜ
Abdülmecid döneminde ilk banka, ilk kâğıt para, ilk telgraf, ilk tren, ilk vapur işletmesi (Şirket-i Hayriye), ilk batı üsluplu saray (Dolmabahçe ), ilk opera, ilk tiyatro, ilk balo, ilk devlet yıllığı, ilk yurt gezisi gibi müspet ilklerin yanında, ilk dış borçlanma, ilk ekonomik kriz, ilk toplu protestolar gibi menfi ilkler de yaşanmıştır. Avrupa nişanları takan ilk Osmanlı padişahı Sultan Abdülmecid'di. Yetenekli çocukların Avrupa eğitimi almaları için Paris'te Mekteb-i Osmani açılması da yine Sultan Abdülmecid dönemindedir. Anadolu'da ilk demiryolu yapımı, Sultan Abdülmecid devrinde İzmir-Aydın arasında başlamıştı. İstanbul'da asırlardır devam eden kadılık yönetiminden belediye yönetimine bu padişah döneminde geçilmiş, ilk belediye dairesi olan Beyoğlu (6. daire) yine bu dönemde kurulmuştu. İstanbul Boğazı'nda ilk tüp geçit projesi olan Sarayburnu-Üsküdar arasına yapılacak olan Tünel-i Bahri (Tüp Geçit) Sultan Abdülmecid'e aitti. Galata Köprüsü'nü ilk yaptıran da Sultan Abdülmecid idi.

HOŞAP KALESİ'NDE ŞAŞIRTAN KEŞİF
Van'ın Gürpınar ilçesinde sarp kayalıklar üzerindeki Hoşap Kalesi'nde Yüzüncü Yıl Üniversitesi (YYÜ) öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Mehmet Top başkanlığında 2007'den beri yürütülen kazı ve restorasyon çalışmalarında yeni bölümlerin ortaya çıkarılması amaçlanıyor. Urartular'a ait kalenin temelleri üzerine 16'ncı yüzyılda kurulan ve uzun yıllar Mahmudi beylerinin saray olarak kullandığı bilinen Hoşap Kalesi'nde YYÜ tarafından 8 yıl önce başlatılan kazı çalışmalarında önemli mesafe kat eden Top ve ekibi, yeni bulgular elde etti. Bu yılki kazı çalışmalarına 10'u uzman 30 kişilik ekiple başlandığını belirten Top "Kazı çalışmalarında seyir köşkünün doğu kesimde sekiz tane döküm gülle bulduk ki bu çok önemli. Bu, kalenin o dönem dışarıdan birtakım saldırılara maruz kaldığını ortaya koyuyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Projeci padişahın hayatı kitap oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN