Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bu çantanın adını değiştirin'

Giriş Tarihi: 30.7.2015
'Bu çantanın adını değiştirin'

Hermes'in fiyatı 420 bin liraya kadar çıkan Birkin model çantalarına ismini veren İngiliz oyuncu Jane Birkin, timsah çiftliklerinde çekilen görüntüleri izledikten sonra isyan etti

Dünyanın en pahalı çantalarından olan Hermes'in Birkin modeli, bir arzu nesnesi olarak pek çok kadının rüyalarını süslüyor olabilir. Ancak bu çantaya ilhamı ve ismini veren İngiliz oyuncu Jane Birkin, aynı kanıda değil. Ünlü pek çok kadının sahip olmak için yarıştığı çantanın timsah derisi modelinin hayvan hakları ihlali anlamına geldiğini belirten 68 yaşındaki Birkin, "Hermes'in benim ismimi taşıyan çantasının üretimi aşamasında timsahların vahşi bir şekilde öldürüldüğü yönünde uyarıldım. Hermes'ten uluslararası kurallara göre davranana kadar çantanın isminin değiştirilmesini istedim" dedi. Jane Birkin'in hayvan hakları savunucusu PETA örgütünün yayımladığı, Zimbabwe ve ABD'nin Teksas eyaletindeki timsah yetiştirme çiftliklerinde çekilen görüntüleri izledikten sonra bu kararı aldığı belirtildi. PETA'nın kurucusu Ingrid Newkirk, bu açıklamanın ardından Birkin'e teşekkür etti.

ÜNLÜLERİN TERCİHİ
Fiyatı 29 bin TL ile 420 bin TL arasında değişen Hermes Birkin çantalar; dana, devekuşu, kertenkele ve timsah derisinden yapılıyor. Victoria Beckham'dan Lady Gaga'ya, Kate Moss'tan Kim Kardaşyan'a pek çok ünlünün tercih ettiği Birkin model çantaya bu ismi, Hermes grubunun eski yöneticisi Jean- Louis Dumas tarafından 1984'te verilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bu çantanın adını değiştirin'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN