Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Lösemiyi yendi miniklere koştu

İki kez lösemi tedavisi görerek sağlığına kavuşan ve bir dönem sembol isim haline gelen Nur Yasemin Ergene (Goncagül), çocuk hastalara moral oldu. Çocuklarla buluşan Ergene, 10 yaşındaki Sevde Ersin için dua istedi

Giriş Tarihi: 30.7.2015
Lösemiyi yendi miniklere koştu
2000 yılında Kırklareli Fahri Kasapoğlu İlköğretim Okulu'nda henüz ikinci sınıfa başladığı günlerde rahatsızlanan ve lösemi (kan kanseri) teşhisi konulan Nur Yasemin Ergene, Trakya Üniversitesi (TÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Çocuk Hematoloji Servisi'nde tedaviye alınmıştı. İlkin lösemiyi atlatan Ergene, bir süre sonra yeniden aynı hastalığa yakalanmıştı. Gazeteci Şenol Goncagül'ün kızı olan Nur Yasemin'e en büyük destek Yeşilyurt gazetesinin o dönem sahibi olan Elmas Cankurt ve ailesinden gelmişti. Kanser haftasında, ikinci kez lösemi hastalığının tekrarladığı haberini alan Yasemin, İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi Çocuk Hematolojisi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Sema Anak'ın takibinde, yeniden TÜ Tıp Fakültesi Hastanesi'nde tedaviye alınmıştı. Nur Yasemin Ergene titiz bir tedavi sonrası sağlığına kavuşmuştu.

'UMUDUNUZU KORUYUN'
Bir dönem, lösemi ile mücadelenin sembol ismi olan Nur Yasemin Ergene, yıllar sonra, tedavi gördüğü hastaneyi ve lösemi hastası çocukları ziyaret etti. Ergene, aynı kaderi paylaştığı çocuklar ve anneleri ile görüştü. Çocuklara ve annelerine, "Endişe etmeyin, umutsuzluğa kapılmayın. Bakın, ben de sizler gibi o hastalığa yakalandım. Ama tedavi gördüm ve iyileştim. Umudunuzu ve moralinizi koruyun" diye seslendi. Hasta yakınları ise "Bize hep (moralinizi bozmayın, iyileşeceksiniz) deniliyor. Biz, sözden ziyade, gerçekten bizim gibi bu hastalıkla savaşan ve yaşayan çocukları görmek istiyorduk. Yasemin, bu konuda sadece Türkiye değil, dünya çapında önemli bir sembol. Medyadan sürekli takip ediyorduk. Karşımızda görünce de mutluluğumuz büyüdü. Bizler de Yasemin gibi bu zor günlerden mutlulukla çıkmayı istiyoruz" dedi. 10 yaşındaki Sevde Ersin, lösemi tedavisi gören çocuklardan biri. Tekirdağlı küçük Sevde için gerekli kemik iliği henüz bulunamadı. Günlerin ve hatta dakikaların bile büyük önemi var. Nur Yasemin Ergene, Sevde için tüm bölge halkından dualarını eksik etmemelerini istedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lösemiyi yendi miniklere koştu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN