Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Şizofrenler yasa bekliyor

Türkiye'de 600 bin şizofren var. 86'sı tescilli 105 Toplum Ruh Sağlığı Merkezi(TRSM) bulunuyor. 2016'ya kadar bu sayının 236'ya çıkması bekleniyor.

Giriş Tarihi: 30.7.2015 14:12 Güncelleme Tarihi: 30.7.2015 14:14
Şizofrenler yasa bekliyor
Şizofren Dostları Derneği, gelecek yıl İTÜ'de uluslar arası çalıştay düzenleyecek. Amaç ruh sağlığı yasasının bir an önce çıkartılması. SABAH muhabiri, Manisa ve Ahmetli'deki ruh ve sinir hastalıkları hastanelerinde ve TRSM'lerde tedavi gören şizofrenleri mercek altına aldı. Ahmetli'de 160 ağır vaka kalıyor. Hastalar, gönüllü olarak çalıştıkları bahçelerde meyve ve sebze yetiştiriyor. Koyun, keçi ve arı bakıyor.Atölyelerde resim yapıyor, el sanatlarıyla uğraşıyor. Manisa'da ise yatak kapasitesi 600. Hasta mahkumlar için 4'ü kadın olmak üzere 12 oda var. Ve hastalar spor aletleriyle rehabilite ediliyor. İki hastanede hastaların yatış süresi 21-23 gün arasında seyrediyor. Engelli şizofren hastaları ise sadece ayakta tedavi ediliyor.

RESİMLE HAYATA TUTUNUYORLAR


Fahri Akis(52): "İstanbul'da yurtlarda büyüdüm. Babamdan bağlanan bin 100 lirayla geçiniyorum. 10 yıldır Ahmetli'deyim. Burası benim evim. Resim yapıyorum. Yelken, ağaç resmediyorum. Günlük gazeteleri takip etmeye çalışıyorum. Taburcu olursam reklam atölyesi açmayı düşünüyorum. Burada hayata tutunmaya çalışıyorum. Resim yaparken kendimi daha dinç hissediyorum.
Gökhan Güneysu(46): 18 aydır Ahmetli'deyim. Benim üniversite hayatım oldu ama işçiliği tercih ettim. Adana Erkek Lisesi mezunuyum. Dışardayken hayatın sorunlarını çözemedim. Sorunlar beni buraya attı. Benim için hayat burada daha iyi. Dışarısı beni sıkıyor. Burada kara kalem resim yapıyorum.


YASA ÇIKMALI


Şizofren Dostları Derneği Başkanı Mesut Demirdoğan: Türkiye'de her 100 kişiden biri şizofren. Görülme sıklığı, en gelişmiş ülkede de en gelişmemiş ülkede de aynı.Ben de şizofren hastasıyım.İyi bir yaklaşımla hastalık tedavi edilebilir. Hasta yakınları, hastayı ve hastalığı toplumdan saklamamalı.Bu büyük bir yanlış.Bazı hastanelerde 10-15 kişi birarada kalıyor.Koğuş sisteminde hastanın özel yaşamı yok. Mümkünse hastalara ev tutulmalı. Kira yardımı yapılmalı.Koğuş sistemi terk edilmeli. Bir an önce ruh sağlığı yasasının çıkartılmasını istiyoruz.

TASLAK HAZIR


Manisa Ruh Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uz. Dr. Ahmet Ayer: TRSM'ler hastaları sosyalleştiriyor. Toplumdan izole etmekten kurtarıyor. Bu merkezler çoğalmalı ve ruh sağlığı yasası da acilen çıkartılmalı. Şu anda Türk Psikiyatristler Derneği ve uzmanların görüşleri alınarak yasa taslağı şekillendi. Hastanın ve ailenin tanımı yapılacak. Ailenin soyağacı araştırılacak. Yasa sivil toplum örgütleri ve belediyelere sorumluluk getirecek.Bu yasa öz olarak hastayı toplumdaki yalnızlıktan kurtaracak.


ŞİDDETLE KARŞILAŞIYORLAR


Manisa Tabip Odası Genel Sekreteri Hasan Semih Bilgin: Ruh sağlığı yasasının çıkartılmasını ve koğuş sisteminin terkedilmesini destekliyoruz. Genel bir hastanede hastalar hangi hizmeti alıyorsa, ruh sağlığı hastanelerinde de aynı hizmeti almaları gerek.Rus hağlığı hastanelerinin fiziksel yapıları iyileştirilmeli. Burada çalışan doktor ve hemşireler doğrudan şiddetle karşılaşıyor.

Şizofren Dostları Derneği, İTÜ Maçka Kampüsü'nde gelecek yıl 26-27 Mart'ta uluslararası şizofreni çalıştayı düzenleyecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şizofrenler yasa bekliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN