Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bonzai bağımlılığı hastalıklara davetiye

AMATEM Koordinatörü Doç. Dr. Cüneyt Evren, sentetik uyuşturucuların fiziksel ve ruhsal hastalıklara yol açtığını söyledi. Evren, "Yatarak tedavi şart" dedi

Giriş Tarihi: 1.8.2015
Bonzai bağımlılığı hastalıklara davetiye
İstanbul Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi AMATEM Koordinatörü Doç. Dr. Cüneyt Evren, "Bonzai," "Jamaika" gibi adlarla piyasaya sürülen sentetik uyuşturucu kullanımının psikoz, paranoya gibi ciddi ruhsal rahatsızlıkların yanı sıra böbrek yetmezliği, solunum güçlüğü, sara ve kalp krizine yol açtığını açıkladı. Madde bağımlılığının bir beyin hastalığı olduğunu belirten Evren şunları söyledi:
Bu maddeleri satanların hedef kitlesi yenilik arayanlar. Sırf kullanan kişide madde aldığı hissini yaratsın diye çok zararlı, böcek ilacı gibi kimyasalların sıkıldığını bile duyuyoruz.
Bu maddeler beyinde önemli reseptörleri etkiliyor. Psikoz, paranoya gibi çok ciddi ruhsal rahatsızlıklar olabiliyor. Kişinin kendisine ve etrafındakilere zarar verme riski yüksek, zaman zaman intiharla sonuçlanabiliyor. Üstelik bu durumlar ilk kullanımda bile ortaya çıkabiliyor. Ayrıca böbrek yetmezliği, solunum güçlüğü, sara nöbeti, kalp krizi ve ölümlere sıkça rastlanıyor.
Bu maddeleri kullananlar mutlaka tedaviye başvurmalı. Özellikle en sıkıntılı olan ilk dönemi gözlem altında geçirebilmesi için en az 2 hafta yatarak tedaviyi öneriyoruz, sonra ayakta tedaviye devam edilebiliyor.
Bağımlıların beyninde değişiklikler meydana gelir. Kişi bununla baş etmeyi öğrenmemişse "bir dozdan bir şey olmaz, ben bağımlı değilim" gibi düşüncelere kapılabilir. Ancak yeniden kullandığı anda daha yoğun bir yoksunluk ortaya çıkacaktır. Madde bağımlılığı kronik bir beyin hastalığıdır, yaşam boyu destek gereklidir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bonzai bağımlılığı hastalıklara davetiye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN