Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sabah'ın acı kaybı

Sabah gazetesi dış politika yazarı Tulu Gümüştekin tatilini geçirmekte olduğu Sardunya adasında yaşamını yitirdi. Tulu Gümüştekin, bir süredir karaciğer kanseri tedavisi görüyordu.

Giriş Tarihi: 2.8.2015 00:40 Güncelleme Tarihi: 2.8.2015 01:02
Sabah'ın acı kaybı

Dış politika yazarımız Tulu Gümüştekin yaşamını yitirdi. Sardunya adasındayken geçirdiği ani rahatsızlık sonucu vefat etti. Gümüştekin bir süredir karaciğer kanseri tedavisi görüyordu.

Türkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu'nun eşi olan Tulu Gümüştekin'in ani vefatı basın camiasında büyük üzüntü yarattı.

Sabah.com.tr olarak Tulu Gümüştekin'e Allah'tan rahmet ailesi ve yakınlarına baş sağlığı diliyoruz.

TULU GÜMÜŞTEKİN KİMDİR?

Babası 2012 yılında vefat eden hukukçu Uğur Gümüştekin'dir. 1991 yılında İstanbul Hukuk Fakültesi'nden mezun olduktan sonra, Brüksel'de Avrupa Birliği müktesebatı konusunda Avrupa Komisyonu'nda gerçekleştirdiği stajını takiben, 1993 yılında Oppenheimer, Wolff & Donnelly şirketinde avukatlık yapmaya başlamıştır. Özellikle şirket birleşmeleri konusundaki çalışmaları neticesinde 1994 yılında uluslararası hukuk şirketi Morgan, Lewis & Bockius'da çalışmaya başlayan Gümüştekin, bu kurumda 1999 yılına dek gümrük ve rekabet hukuku konularında uzman araştırmacı olarak çalışmıştır.

Tulu Gümüştekin, bu dönemde, başta Türkiye olmak üzere, değişik ülkelerde kurulmuş çok sayıda firma ve kuruluş için, Gümrük Birliği ile tümüyle yeni bir döneme giren Türk ekonomisi ve yasal yapısı konularında danışmanlık yapmıştır.

1999 yılının sonunda Türkiye'nin Avrupa Birliği'nden adaylık statüsü kazanmasını müteakip bu alanda kendi şirketi CPS'i (Corporate and Public Strategy Advisory Group) kuran Tulû Gümüştekin, merkezi Brüksel'de olmak kaydıyla, İstanbul ve Washington D.C.'de CPS'in ofislerini açmıştır. AB konularında ilk uluslararası danışmanlık şirketi olma statüsünü haiz CPS, 2000 yılından bu yana, Türkiye, AB ve ABD kökenli şirketlere, kuruluşlara, profesyonel kurumlara hizmet vermektedir.

Tulû Gümüştekin, Türkiye'nin en önemli uluslararası başarılarından biri olan, 2010 Avrupa Kültür Başkenti hedefine İstanbul'un taşınmış olması projesinde, "Brüksel İstanbul Merkezi'nin" kurulmasında belirleyici rol oynamıştır ve bu merkezin Karma Koordinasyon ve Yönetim Kurulu Başkanlığı görevini yürütmektedir. Bu görevinin yanı sıra Gümüştekin, Avrupa Politikaları Merkezi/Brüksel (EPC), "Amcham" Amerikan Ticaret Odası, "Avrupa Dostları" (Friends of Europe), "De Warende" Derneği üyesi olmakla beraber Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) bünyesinde AB Çalışma Grubu başkanıdır. Ayrıca, Gümüştekin, Amerikan-Türk Konseyi Yönetim Kurulu üyeliği ve Avrupa Komitesi başkanlığı görevini yürütmektedir.
Dünya Gazetesi tarafından düzenlenen "yılın en başarılı iş kadını" ödülünü 2001 yılında alan Tulû Gümüştekin, 2002 yılında Dünya Ekonomik Forumu (World Economic Forum) tarafından "Geleceğin 100 Global Lideri" ödülüne layık görülmüş, Rotary Klubü tarafından da 2003 yılında kendisine "Yüksek Profesyonel Başarı" ödülü tevdi edilmiştir.

Aylık CEO ve Bilgi Çağı dergilerinde düzenli makaleler kaleme almış olan Gümüştekin, Sabah gazetesinde haftalık köse yazarlığı yapmakta olup yazılı ve görsel medyada, özellikle AB ile ilgili konularda yüzlerce söyleşiye, makale ve değerlendirmeye imza atmıştır.
İstanbul Barosu üyesi olan Avukat Tulû Gümüştekin, İş adamı Kaan Terzioğlu ile evlidir. İngilizce ve Fransızca bilmektedir.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sabah'ın acı kaybı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN