Başka çocuklara hayat 'bağışladı'

Öğretmenin anlattıklarından etkilenerek, "Organlarımı bağışlayın" diyen 11 yaşındaki Emirhan, kazada can verdi. Acılı ailesi de vasiyetini yerine getirdi. Küçük Emirhan'dan alınan organlar, başka hastalara umut oldu

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Başka çocuklara hayat 'bağışladı'
Bilecik'te ortaokulda okuyan 11 yaşındaki Emirhan, kısa süre önce organ bağışının önemini anlatan öğretmeninin sözlerinden çok etkilendi. Küçük çocuk eve dönünce de annesine, yakında başına gelecekler içine doğmuşçasına, "Ben de ölürsem organlarımı bağışlayın" dedi. Annesi ise küçük oğluna ölümü yakıştıramayıp "Allah korusun" diye cevap verdi.

KARŞIYA GE ÇER KEN ...

Okulların tatil olmasının ardından Emirhan Elmas, 15 Temmuz günü bir arkadaşının evine misafirliğe gitti. İstasyon mahallesindeki evlerine dönmek üzere minibüse binen Emirhan, Kadı yokuşu mevkisinde minibüsten indi. Bilecik- Bozüyük yolundan karşıya geçmek istedi. Ancak bu sırada Sinan Demirkol'un (24) kullandığı otomobil, yolun karşısında kendisini bekleyen babasının gözleri önünde Emirhan'a çarptı. Havaya fırlayan ve ön camın üzerine düşen Emirhan ağır yaralandı. 112 Acil Servis ekibi tarafından yapılan ilk müdahalenin ardından Bilecik Devlet Hastanesi'ne kaldırılan Emirhan, daha sonra Eskişehir Devlet Hastanesi Yoğun Bakım Servisi'ne nakledildi.

15 GÜN SAVAŞTI

Solunum cihazına bağlanan Emirhan, 15 gün süren yaşam savaşını önceki gün kaybetti ve beyin ölümü gerçekleşti. Bunun üzerine gözü yaşlı anne ve baba, oğullarının vasiyetini yerine getirerek tüm organlarını ve uzuvlarını bağışladı. Emirhan Elmas'ın kalbi, İstanbul'da nakil bekleyen başka bir çocuğa, böbrekleri, korneaları ve karaciğeri de yine İstanbul ve Ankara'da organ bekleyen hastalara nakledildi. Emirhan ise dün Bilecik'te gözyaşları arasında toprağa verildi.

'NAKİL İÇİN 5 SAAT BEKLETTİLER'
Baba Erhan Elmas, yşadıklarını şöyle anlattı: "Oğlum, öğretmenin okulda organ bağışı ve nakli ile ilgili anlattıklarından çok etkilenmiş ve annesine 'Ben ölürsem bütün organlarımı bağışlayın' diye vasiyet etmiş. Biz de oğlumun vasiyetini yerine getirdik. Kazadan sonra başka bir hastaneye nakil için 5 saat beklemek zorunda kaldık. Hemen nakletselerdi belki de oğlum şu anda hayatta olacaktı."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Başka çocuklara hayat 'bağışladı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN