Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Muhtarlığa iki vâris çıktı!

Atıl olduğu için muhtarlık yapılan 1 milyonluk dairenin sonradan iki sahibi çıktı. Daire sahibinin ABD'deki üvey kızı ile onun İngiltere'deki halası miras kavgasına tutuştu

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Muhtarlığa iki vâris çıkt��!
İstanbul Beyoğlu'nda, Gümüşsuyu Caddesi sağlık Apartmanı'ndaki daireyi 1971'de satın alan Macar asıllı Yanoş Markoviç, uzun yıllar Türkiye'de ticaretle uğraştı. Ermeni asıllı eşi Sirvant Markoviç'i 1990'da kaybeden Yanoş Markoviç, 1997'de öldü. Çocukları bulunmayan ailenin dairesi atıl hale geldi ve sahipsiz kaldı. Kaymakamlığın sözlü oluru ile daire 2001'de muhtarlık olarak kullanılmaya başlandı. 2013'te gayrimüslimlerin mallarıyla ilgili hukuki işlem yürüten bir emlak firması, Sirvant Markoviç'in ilk eşinden olan kızının ABD'de yaşadığını öğrenince kızı Alice Boronkay ile görüşerek, Gümüşsuyu'ndaki daire hakkında bilgi verdi. Boronkay'dan Türkiye'nin Chicago Büyükelçiliği kanalı ile vekâlet alan şirket yetkilileri, İstanbul 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'ne mirasçılık belgesi istemiyle dava açtı. Mahkeme miras hakkının tamamını Boronkay'a bıraktı. Emlak şirketi, daireyi Boronkay'dan satın alıp farklı bir isme sattı.

DOLANDIRICILIK SORUŞTURMASI

Bu gelişmeler yaşanırken geçtiğimiz günlerde bu kez mirasta dörtte bir hakkı bulunduğu iddia edilen Yanoş Markoviç'in kız kardeşi Paula Sachs ortaya çıktı. İngiltere'de yaşayan Sachs, dairenin hukuksuz şekilde Sirvant Markoviç'in kızı Alice Boronkay'a verildiği ileri sürerek savcılığa başvurdu. Bunun dolandırıcılık olduğunu belirten Sachs, 5. Sulh Hukuk Mahkemesi'nce verilen kararın hukuken sakat olduğunu ileri sürdü.
Daire, halen muhtarlık olarak kullanılıyor.
Dilekçe üzerine dolandırıcılık soruşturması başlatıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Muhtarlığa iki vâris çıktı!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN