Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıcak, çok sıcak

Giriş Tarihi: 2.8.2015
Sıcak, çok sıcak

Kavurucu sıcaklar ağustos boyunca mevsim normallerinin üzerinde seyredecek. Karadeniz'den Marmara'ya gerçekleşecek transferle nem oranı yüzde 50'den yüzde 80-90'a kadar çıkacak

Meteoroloji Genel Müdürlüğü yetkilileri, Türkiye'ye etkisi altına alan Basra Alçak Basınç Merkezi'nin ağustos boyunca etkili olacağını, ve ağustos sıcaklıklarının mevsim normalleri üzerinde seyredeceğini söyledi. Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde sıcaklıklar, 40 derecenin üzerine çıkarken, önümüzdeki üç gün daha da artarak, 44 dereceye ulaşacak. Karadeniz'den poyrazın etkisiyle Marmara Bölgesi'ne nem transferi gerçekleşecek, hissedilen sıcaklık 2-3 derece daha artarak 37 dereceye yükselecek. Meteoroloji Genel Müdürlüğü verilerine göre, Türkiye bu hafta da aşırı sıcakların etkisi altında olacak. Basra Alçak Basınç Merkezi'nin etkisi altına giren Türkiye'de, özellikle iç kesimlerde sıcaklıklar mevsim normallerinin üzerinde görülecek. Bu sıcaklık artışı özellikle Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde 40 derecenin üstüne çıkacak. Önümüzdeki üç gün içinde Diyarbakır ve çevresinde sıcaklıklar 44 dereceyi bulacak. Sadece Doğu Karadeniz ve Ege'nin iç kesimlerinde yerel sağanak yağışları görülecek. Karadeniz Bölgesi'nde beklenen en yüksek sıcaklık 29-30 derece, Marmara Bölgesi'nde ise 33-34 derece olacak. Marmara'nın kuzeybatısında bulunan yüksek basınç merkezinden kuvvetli poyrazla birlikte Karadeniz'den Marmara Bölgesi'ne nem transferi gerçekleşecek. Bu sebeple, nem oranı yüzde 50'den yüzde 80-90'a çıkacak. Nemin yüksek olması hissedilen sıcaklığın 2-3 derece daha artmasını ve sıcaklığın 37 dereceye ulaşmasına sebep olacak.

İSTANBUL 'DA EN SICAK HAFTA
Meteoroloji yetkilileri, ağustos boyunca sıcaklıkların mevsim normallerinin üzerinde olacağını belirtti. Özellikle İstanbul'da, önümüzdeki 5 gün içinde ise en sıcak haftanın yaşanması bekleniyor. İstanbul'da ağustos ayı boyunca sıcaklıkların 29-31 derece olması beklenirken, önümüzdeki hafta sıcaklığın 33-35 derece olacağı tahmin ediliyor. Yetkililer, özellikle astım hastası ve yaşlıların 10.00-16.00 saatlerinde dışarı çıkmamasını, açık renk kıyafetleri tercih etmelerini, ağır, yağlı yiyeceklerden kaçınmalarını ve sıvı gıdaların fazla tüketilmesi tavsiyesinde bulundu.

ANİ YAĞMUR SERİNLETTİ
İstanbul'da, dün öğlen saatlerinde özellikle Boğaz hattında meydana gelen kısa süreli yağışlar, sıcaktan bunalan vatandaşları serinletti. Aniden bastıran yağış nedeniyle yollarda maddi hasarlı trafik kazaları da meydana geldi. Üsküdar'da, yağmurun etkili olduğu dakikalarda sıcak hava nedeniyle denize girenler oldu. Kadıköy'de bazı vatandaşlar yağmurdan korunmaya çalışırken, bazı vatandaşlar Kız Kulesi önünde denize girerek serinlemeye çalıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıcak, çok sıcak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN