Hayırsever patron karaciğeriyle hayata döndü

10 yıldır karaciğer yetmezliğiyle mücadele eden Mukaddes Altaş, kardeşinin patronu Hacıbektaş Kılıç'ın yardımıyla hayata tutundu. Operasyonda Altaş'ın pankreası da alındı

Giriş Tarihi: 5.8.2015
Hayırsever patron karaciğeriyle hayata döndü
Kocaeli'nde yaşayan iki çocuk annesi Mukaddes Altaş (45) 10 yıldır çektiği hastalıktan, karaciğer nakliyle kurtuldu. 2004'te pankreasından tümör alınan, 2013'te ise karaciğerinin yarısı alın Altaş, siroza bağlı karaciğer yetmezliği çekiyordu. Daha önce defalarca ameliyat olup sağlığına kavuşmaya çalışan Mukaddes Altaş için tek çare karaciğer nakliydi. Aile dostları olan ve hastalık sürecinde Altaş'a düzenli olarak kan da veren kardeşinin patronu Hacıbektaş Kılıç, Altaş'a bu sefer karaciğer nakli için gönüllü verici olduğunu söyledi. Geçtiğimiz hafta aynı anda karaciğer nakli yapılan Altaş'ın, diğer organlarına zarar veren pankreası da alındı. Pankreas ve karaciğerindeki hastalıktan bir türlü kurtulamadığını söyleyen Altaş, "1.5 yıl doğru dürüst yemek yiyemedim, yatamadım, intiharın eşiğine geldim. Bütün riskleri göze alıp ameliyat olmayı kabul ettim" dedi.

'UMUDU KESMİŞTİM'
Başarılı nakilden sonra taburcu edilen Altaş, kendisine karaciğerini veren Kılıç'a ömrü boyunca minnettar kalacağını belirterek "Türkiye'de yeterli organ bağışı olmadığı için günlerce kadavradan karaciğer bekledim. Tam umudu kesmişken aile dostumuz karaciğerini vererek beni hayata bağladı. Kendisine sonsuz teşekkür ederim. Pankreasım alındığı için artık ben de bir şeker hastası gibi yaşayacağım" dedi. Hacıbektaş Kılıç ise Altaş'ın senelerce yaşadığı sıkıntıya dayanamayarak karaciğerini verdiğini söyledi. Operasyonu gerçekleştiren Prof. Dr. Koray Acarlı, karaciğerin ve diğer organlarına zarar veren pankreasın alındıktan sonra hastaya nakledildiğini belirterek, "Pankreası almasaydık yeni nakledilen karaciğer zarar görebilirdi. Artık normal kalabilecek" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hayırsever patron karaciğeriyle hayata döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN